Blakuskvartālā dzīvesvietu deklarējis naftas produktu biznesa miljonārs, Liepājas mēra Ulda Seska znots un partiju sponsorētājs Raimonds Kisiels, bet tālāk tajā pašā ielā deklarējies autotirgotājs Valdis Spredzis.
Lai zīmētos miljonāru, modeļu un zvaigžņu pārpildītajā karaļvalstiņā, kas sniedz ilūziju par piederību pasaules bagātajiem un varenajiem, nav jādeklarē dzīvesvieta Monako – atliek tikai noīrēt vai nopirkt astronomiski dārgos apartamentus, baudīt luksusa dzīvi un pusdienot dārgajā Sass Cafe, kurā pirms pāris gadiem tika pieķerts Ušakovs.
Bet dzīvesvietas deklarēšana tādās valstīs kā Monako vai Šveice teorētiski dod arī iespēju iegūt nodokļu rezidenta statusu un baudīt atvieglotu nodokļu režīmu. Monako nodokļu rezidenti tērē lielu naudu par nekustamo īpašumu (kvadrātmetrs Princeses Greisas avēnijā maksā ap 65 000 eiro) un dārgo dzīvesveidu, bet ir atbrīvoti no ienākumu nodokļa. Izmantojot nodokļu konsultantu piedāvātas shēmas, viegli apiet arī dividenžu nodokli, ko nodokļu nerezidentam izmaksā Latvijā reģistrēti uzņēmumi.
Šveicē, kas piedāvā fiksētu gada ienākuma nodokli, ko aprēķina atkarībā no nekustamā īpašuma vērtības un kantona, kurā tas atrodas, dzīvesvietu deklarējis gadiem ilgi Rīgas būviepirkumos dominējušā būvuzņēmēja Māra Martinsona dēls Mārcis. Nonācis Finanšu policijas uzmanībā, tēvs viņam juridiski nodeva kontroli pār vairākiem uzņēmumiem, kas jauneklim jau 2015. gadā nodrošināja multimiljonāra statusu.
Informācija par to, kuras valsts nodokļu rezidents ir konkrēta fiziskā persona, nav publiski pieejama. Formāli, lai būtu drošs, ka varēsi baudīt Monako vai Šveices nodokļu klimatu, tu Latvijā nedrīksti uzturēties ilgāk kā 183 dienas gadā, un jāpierāda, ka ar šo valsti tev ir izveidojušās ciešākas personiskās un ekonomiskās attiecības nekā ar Latviju. Vairāki nodokļu konsultanti Dienai norādīja, ka ir valstis, kurās nodokļu dienesti uz nodokļu gājputniem skatās ārkārtīgi stingri, pat operatīvi izsekojot konkrētu miljonāru, skaitot likumā noteiktās dienas un pētot biznesa un ģimeniskās saites, lai pierādītu, kura ir personas reālā mītnes un darbības zeme.
Savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID), kad Diena jau pirms pusgada lūdza interviju par šo tēmu, atteica, paziņojot, ka šāda tendence nav novērota: "No VID puses nav novērojams, ka Latvijas Republikas rezidentiem tā būtu raksturīga tendence – deklarēt savas dzīvesvietas minētajās valstīs (Monako un Šveice, tā pretendējot uz šo valstu nodokļu rezidentu statusu), bet reāli darboties Latvijā. Līdz ar to šobrīd tā īsti nesaredzam savu praktisko pienesumu jūsu topošajam rakstam."
Pilsētas leģenda
l
...