Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 4. janvāris
Spodra, Ilva, Ilvita
Pašmāju biznesam mūsu valsts tautsaimniecībā ir būtiska loma

Vai valsts vietējos atbalsta?

Nesen publiskotie dati rāda, ka 59% Latvijas iedzīvotāju ir viena vai vairākas nerealizētas biznesa idejas. Savas uzņēmējdarbības sākšanu apsvēruši 60% to cilvēku, kuri patlaban nav uzņēmēji, taču no viņiem tikai 25% apdomā konkrētus biznesa sākšanas soļus. Tas secināts aptaujā, ko veikusi SEB banka kopā ar SKDS. SEB banka šos datus komentējusi ar vārdiem "Snaudošo uzņēmēju nācija".

Rodas jautājums, vai šiem datiem uzmanību pievērsīs par uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi atbildīgās valsts institūcijas un vispirms jau Ekonomikas ministrija. Un, ja pievērsīs, vai apsvērs to, ka varbūt nav izdarīts viss nepieciešamais, lai tie cilvēki, kuriem ir sava biznesa veidošanas idejas, tās realizētu. 

Pēdējā laikā emocionālas diskusijas raisījušās par to, vajag vai nevajag Latvijā paplašināt angļu valodas lietošanu no ārvalstīm nākošo uzņēmēju saziņā ar valsts sektoru. Protams, par šo tēmu diskutēt ir vērts. Skumji gan par to, ka daža laba persona no angļu valodas popularizētāju rindām ārvalstu uzņēmumu piesaistīšanas nepieciešamību uzcēlusi uz ļoti augsta pjedestāla un rada iespaidu – Latvijā vietējie uzņēmumi gandrīz vai nav radušies, nerodas un neradīsies.

Vērojams kārtējais vietējo uzņēmēju noniecināšanas piemērs, radot sabiedrībai mānīgu iespaidu, ka bez tiem, kas atrodas aiz Latvijas robežām – vienalga, austrumu, rietumu, ziemeļu vai dienvidu virzienā –, mūsu valsts tautsaimniecība ir bezpalīdzīga.

Šāda attieksme, pirmkārt, vērtējama kā necieņa pret visiem Latvijas vietējiem uzņēmējiem, otrkārt, ir tāla no patiesības, jo arī pašmāju biznesam mūsu valsts tautsaimniecībā ir būtiska loma. Turklāt, ja pastāv tāda attieksme, tad nav brīnums, ka ar iesācējuzņēmumiem draudzīgu normatīvo regulējumu jau ilgu laiku iet kā pa celmiem. 

Cilvēki, kuri savu biznesu īsteno mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) režīmā, no valsts sektora saņēmuši nepārtrauktas nestabilitātes radīšanu un arī aizdomu ēnu par nodokļu shēmošanu. Jāteic, vairāku nozaru pārstāvju un arī uzņēmēju organizāciju viedokļi rāda, ka MUN režīms tiešām var tikt izmantots nodokļu optimizēšanai, bet nav pamata apgalvot, ka vārds "mikrouzņēmējs" ir sinonīms vārdiem "nodokļu shēmotājs". 

Būtiskākais pat nav MUN nepārtrauktā šūpošana. Svarīgākais ir tas, vai valsts sektors izdarījis visu iespējamo, lai Latvijā tie cilvēki, kuri lolo biznesa idejas, varētu tās īstenot un palielināt nodokļu maksājumus valsts budžetā. Protams, nevar noliegt, ka daudz izdarīts, piemēram, pieņemts Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums. Tomēr – vai ar paveikto pietiek?

Top komentāri

Trollis JT
T
Nepietiek ar ģeniālu biznesa ideju, vajag vēl arī biezu vārdnīcu, kas skaidro VID terminoloģiju... .
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Eiropas orbanizācija

Aizvadītā gada beigās Vācijā plašu rezonansi izraisīja viena no pašiem pazīstamākajiem ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem, tehnoloģiju multimiljardiera Īlona Maska atklātais aicināj...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē