Aptuveni 100 000 mājsaimniecību Latvijā ir pieslēgtas nelegālajiem TV izplatītājiem, liecina Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētā profesora Arņa Saukas 2016. gada pētījums. Tādējādi vairāk nekā 240 000 jeb 12% valsts iedzīvotāju iecienīto pārraižu skatīšanos nodrošina pirātiskie operatori.
Nelegālās TV industrijas kopējais apgrozījums tiek lēsts 12 miljonu eiro apmērā. No šīs summas netiek maksāti nodokļi, radot zaudējumus valsts budžetam, tāpat nelegālo pakalpojumu sniedzēji uzturas ēnu ekonomikas zonā arī kā darba devēji.
Pirātisko pakalpojumu sniedzēju klienti ļoti riskē, jo nevar būt pārliecināti, ka tiks nodrošināta viņu personas un maksājumu datu aizsardzība, kā arī pakalpojuma pieejamības nepārtrauktība. Pastāv liela iespēja, ka drīz pie nelegālā pakalpojumu sniedzēja durvīm klauvēs likumsargi un klientam šī televīzija vairs nebūs pieejama. Visticamāk, kompensācijas par nesaņemtiem pakalpojumiem šādā gadījumā nesekos.
Tā kā liela daļa nelegālo komersantu ar klientiem slēdz līgumus, klienti paši bieži pat nenojauš, ka maksā rēķinus par zagtiem pakalpojumiem jeb atkodētiem satelīta signāliem, nelikumīgi izmantotām TV signāla uztveršanas kartēm un nelegāli izveidotiem kabeļtīkliem. Vēl viens būtisks drošības jautājums, kura aktualitāte šogad arvien pieņemsies spēkā, ir nelegālo satelītu izplatība un tajos pārraidītais propagandas kanālu saturs, kas apdraud Latvijas informatīvo telpu.
Pirātisma kontekstā nozīmīgi ir diskutēt par attieksmi pret intelektuālo īpašumu. Aptaujas rāda – katrs otrais nelegālā satura lietotājs attaisno pirātisko darbību un uztver kā normu skatīties filmas, TV kanālus un klausīties mūziku nelegāli. Ar stingrāku normatīvo regulējumu un dzelžainākiem kontroles mehānismiem pirātisma karavānu iespējams apturēt.
Biedrība Par legālu saturu kopā ar Valsts policiju aktīvi darbojas nelegālo filmu un TV izplatītāju darbības ierobežošanā. Pēdējo divu gadu laikā cīņā ar nelegālajiem televīzijas pakalpojumu sniedzējiem panākts ievērojams progress. 2017. gadā policijā uzsākti 19 kriminālprocesi, apturēta divu populāru nelegālās straumēšanas vietņu darbība, publiskās vietās notikuši vairāk nekā 560 policijas reidu un ir krietni mazināta nelegālās televīzijas lietošanas izplatība.
Taču svarīgi ir arī turpināt iedzīvotāju izglītošanu.
Lai gan ļoti lēnām, tomēr pamazām izmainās izpratne par to, ka, piemēram, nelegāla filmas lejupielāde internetā neatšķiras no zādzības veikalā.
No legāla satura patērēšanas ilgtermiņa ieguvumu būs daudz – gan katram individuāli, gan kā atbildīgi domājošai sabiedrībai kopumā.
Janka
Anonīms
Neslāvs