Strauji tuvojas brīdis, kad visiem tirdzniecības komersantiem būs jālieto jaunās kases sistēmas ar pamatdarbības sistēmu, kas atbilst Valsts ieņēmumu dienesta (VID) definētām jaunajām tehniskajām prasībām ar mērķi mazināt iespēju nelegāli iejaukties šo sistēmu darbībā. Tiem, kuri kases sistēmas nebūs savlaicīgi nomainījuši pret jaunajām prasībām atbilstošām, var tikt piemērotas sankcijas. Par šo prasību gan dzirdēta daudzu uzņēmēju neapmierinātība, ka tā neesot adekvāta un prasot lielus līdzekļu ieguldījumus.
Šo prasību noteica ar konkrētu mērķi – lai ierobežotu pelēko ekonomiku. Savulaik tika lēsts, ka aptuveni par 25% no Latvijas ekonomikā cirkulējošās naudas netiek nomaksāti nodokļi. Un ir diezgan loģiski – ja tiek secināts, ka ir 25% naudas, par kuru nemaksā nodokļus, tiek dots uzdevums VID atrast risinājumu. Visi pamanījām, ka VID kampaņveidīgi īstenoja pārbaudes autoservisos, automašīnu tirdzniecības jomā, ēdināšanas biznesā. Atsevišķās vietās arī tika atklāts, ka kases aparāti tiek skrūvēti atpakaļ. Šādā situācijā bija jāmeklē risinājums, kā problēmu novērst. Līdz ar to arī tapa attiecīgi Ministru kabineta noteikumi, kas reglamentē kārtību, kā jāuzskaita ieņēmumi uzņēmējiem, kas strādā gan ar bezskaidru, gan skaidru naudu, lai novērstu iespējamību, ka skaitītājs griežas atpakaļ.
Jaunās sistēmas šo problēmu novērsīs?
Iejaukties var visās sistēmās, taču šobrīd ir noteikts papildu kontroles un atbildības sadalījums. Iepriekš liels ražotājs saražoja kases aparātu, kas būtībā bija nosacīts kalkulators ar vienādības zīmi beigās – uzsitam šo simbolu un no kases aparāta izdrukā papīrīti laukā –, bet šobrīd VID prasa, lai tiktu izrevidēts izejas jeb programmas kods, lai pārbaudītu, vai nav nelegāli ieprogrammēts, ka, piemēram, saspiežot kombināciju "55570", kases sistēma nonullē attiecīgās dienas darījumu skaitu. Ja šāda iejaukšanās bijusi, pārbaudītājiem to uzreiz ir iespējams konstatēt. Vēl vairāk – jaunie noteikumi paredz arī sistēmas radītāja un apkalpotāja juridisku un materiālu atbildību par iespējamu nelikumīgu darbību. Respektīvi, mūsu uzņēmums ražo šīs kases sistēmas un tās apkalpošanas ietvaros arī seko, lai tās lietotu korekti, un gadījumā, ja konstatējam iespējamas nelikumības, mums par to nekavējoties jāziņo VID. Pretējā gadījumā mēs kļūstam līdzatbildīgi. Iepriekš komersants pats uzstādīja savās tirdzniecības vietās kases sistēmas. Tagad ir noteikts četru acu princips.
Savā ziņā arī ražotājs tagad nosacīti uzņemas risku situācijā, ja klients tomēr veic kādas nelikumības.
Riskējam, ja klients ir negodīgs. Ja viņš ir godīgs, protams, risks ir samērā neliels.
Minējāt jauno kārtību par četru acu principu un programmatūras ražotāja līdzatbildību. Pēdējā laikā bijuši skaļi gadījumi, kad tiesībsargi veica aizturēšanas, kratīšanas ēdināšanas uzņēmumos, pārmetot iejaukšanos kases sistēmu darbībā, ko komersanti gan noraidīja. Kas notiktu šādā strīdus gadījumā? Vai jūs būtu tie, kuri var izšķirt strīdu par to – ir bijusi iejaukšanās sistēmās vai ne?
Vispirms jānorāda, ka jūsu minētajos gadījumos vēl netika izmantotas jaunās sistēmas, kas dod iespēju mums nekavējoties zināt, vai šādas darbības tiešām notiek. Taču, runājot par jauno kārtību, pirmkārt, es ceru, ka tā nekad nenotiks. Otrkārt, mūsu sistēma ir tīra un skaidri saprotama, tāpēc, ja klients savās sistēmās kaut ko darīs, mēs to uzreiz redzēsim. Līdz ar to situācijās, kad komersants nav darījis neko nelikumīgu, mūsu sistēmas to apliecinās. Turklāt, ja tiesībsargiem būs radušās aizdomas par kādu komersantu, viņiem nevajadzēs uzreiz ierasties konkrētajā vietā, veikt skaļas kratīšanas, pārbaudes. Vispirms viņi var atnākt pie mums, pārbaudīt situāciju un jau attiecīgi no konstatētā fakta veikt kādas tālākas darbības vai ne. Nenoliedzami tas ļaus arī ietaupīt budžeta resursus, ko līdz šim nācās tērēt šādu speciālu operāciju veikšanai, lai pārbaudītu aizdomas.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 28. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Apčidrinskis
Jābūts Stulbiņš
Īstenis