No septembra sākuma spēkā ir jaunā veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība, kas paredz turpmāk no veselības aprūpes pilnā groza izslēgt lielu daļu to, kuri gan maksā likumos paredzētos nodokļus, taču politiķu ieskatā nepareizos. Kādas sekas tam var būt?
Veselības jomā, vismaz kā to saprot Pasaules Veselības organizācija un Pasaules Ārstu savienība, ir divas galvenās vērtības – vienlīdzība un pieejamība. Protams, ne visiem var pārstādīt sirdi un, protams, tie cilvēki, kam ir vairāk naudas, vienmēr būs izredzēto statusā, bet princips uz zemeslodes paliek vienāds – katrā valstī nodrošināt iespējamu vienlīdzību un iespējamu pieejamību. Tas iekļauj to, ka katrs var tikt, pirmkārt, pie ģimenes ārsta, otrkārt, pie diagnostikas, treškārt, pie speciālistiem, ceturtkārt, pie sekundārās veselības aprūpes un tad, ja paliek pāri, arī pie terciārās palīdzības.
Nu Latvijā gribam pateikt, ka ir dažādu grupu cilvēki. Vieni – tie, kas ir maksājuši sociālo nodokli vairāk kā no vienas minimālās algas, un otri, kas nav to darījuši. Un tad vieniem no viņiem būs lielais pakalpojumu grozs, otrajiem – mazais. Cilvēku segregēšanu jau darījusi savā laikā, piemēram, fašistiskā Vācija, sadalot pēc pazīmes "tautība", tad bija tieši tāpat – vieniem pienācās veselības aprūpe, otriem ne. Mēs dalām pēc tā, vai samaksāja attiecīgo nodokli, vai nesamaksāja.
Redziet, es arī uzskatu, ka visiem būtu jāmaksā nodokļi, bet es tikai domāju, ka tas jāpanāk ar citiem līdzekļiem.
Kādiem?
Galvenais, ko gribēja panākt – samazināt ēnu ekonomiku. Bet ēnu ekonomika mūsdienās arvien vairāk balstās uz principu, ka maksā minimālo algu, bet pārējo aploksnē. Ja grib tikt galā ar ēnu ekonomiku, jāskatās Zviedrijas piemērs, kur 98% darījumu tiek izmantoti bezskaidras naudas norēķini. Tiklīdz mēs pārejam uz šādu sistēmu, aploksne kā tāda izzūd, jo skaidras naudas izmantošana izbeidzas.
Man ir sajūta, ka sākumā cilvēku dalīšanas ideja Veselības ministrijā, Finanšu ministrijā un Saeimas komisijā bija apmēram tāda: mēs nevaram savākt pietiekami daudz nodokļu no mikrouzņēmējiem un individuālajiem uzņēmējiem, līdz ar to nodokļu plāni lāgā nepildās. Tad nu situācija izveidojusies tāda, ka tam, kas nemaksā atbilstoši noteiktajam līmenim, būs jāpiemaksā 1% no minimālās algas. Patiesībā tas ir sīkums, bet problēma ir tāda, ka kaut kāda pilnīgi nesaprotama iemesla dēļ tas viss sākas septembrī un oktobrī – pirmsvēlēšanu laikā – un, lai mikrouzņēmēji un individuālie uzņēmēji visus veselības aprūpes pakalpojumus varētu saņemt no 2019. gada 1. janvāra, jāsamaksā tie 206 eiro būs uzreiz par diviem gadiem. Kādam bija mērķis uztaisīt hepeningu pirms vēlēšanām.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 4. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Irlielāmērāticams
Irlielāmērāticams
OO