Iepriekš runājām tieši pirms diviem gadiem. Toreiz intervijā pirmo reizi vispār aktualizējāt televīzijas satura pirātisma tēmu. Pēc tam sākās liela ažiotāža.
Jā, pirms diviem gadiem biedrība kopā ar profesoru Arni Sauku veica pirmo pētījumu neatkarīgas Latvijas vēsturē par nelegālo televīzijas apraidi. Bija skaidrs, ka paralēli legālajai darbojas nelegālā industrija. Ēnu ekonomikas apkarošanas tēma 2016. gadā valstī kopumā bija ļoti aktuāla, Finanšu ministrijā tapa liels plāns, kur tika identificētas visas problemātiskākās nozares, un arī televīzija tajā tika iekļauta. Kamēr pirātisma līmenis nebūs nulles līmenī Latvijā, tikmēr mēs šajā plānā būsim.
Pirātismu pilnībā iznīdēt ir reāli? Vienmēr kāds vismaz pamēģinās pelnīt ar nelegālu saturu.
Pavisam iznīdēt droši vien nav reāli, bet doma tāda, ka mēs paliekam šajā plānā pastāvīgi. Tikt šajā plānā mums tieši palīdzēja profesora Arņa Saukas pētījumā atklātais, ka 100 000 mājsaimniecību jeb, pareizinot ar tajās vidēji esošiem 2,4 cilvēkiem, ceturtdaļmiljona Latvijas iedzīvotāju dzīvo nekontrolētā informatīvā telpā, lieto nelegālus pakalpojumus. Tas pirmajā brīdī radīja šoku kompetentajām iestādēm.
Cilvēki varbūt nemaz nezināja, ka saņem nelegālus vai puslegālus televīzijas pakalpojumus?
Mēs – biedrība – tieši to arī uzsvērām, ka mērķējam savas darbības pret nelegālajiem izplatītājiem. Cilvēkus, kas neapzināti nonākuši šo nelegāļu rokās, uztveram par upuriem.
Ir kāda firma, kas nolīgta, ir pakalpojums, ko par maksu lieto...
Šie pakalpojumi mēdz būt arī bez līguma – provaideris atnāk uz mājām, internetu pieslēdz oficiāli, bet atsevišķi piedāvā pieejas kodus, ko turpmāk sūtīs ik pēc divām nedēļām, par to jāmaksā bieži vien skaidrā naudā vai arī attiecīgā summa iekļauta interneta pakalpojumos.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 26. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Media Guru
reptilis
Cērtas acīs