Godinot vienotību
Pasākuma organizators Dāvis Stalts stāsta, ka festivāla Baltijas saule rīkošana ir gluži kā tradīciju pārņemšana no tēva — Dainis Stalts savulaik Vārnās (agrākajā Brīvdabas muzeja zvejnieku sētas filiālē netālu no Jaunciema) rīkojis līdzīgu pasākumu. "Par godu Baltijas vienotībai pārņēmu šī pasākuma ieceri, pieliekot klāt Saules kaujas atceri," stāsta Dāvis. Tagad festivālā viņš pauž trīs pašam būtiskākās vērtības — Saules kaujas atceri, Rudens saulstāvju godus un baltiešu vienotību. Pats Dāvis brīvajā laikā nodarbojas ar vēstures rekonstruēšanu, viņš ir arī folkloras un seno cīņu grupas Vilkači biedrs.
Vēsturnieki joprojām strīdas par īsteno Saules kaujas vietu — leiši apgalvo, ka kauja notikusi tagadējā Lietuvas teritorijā, kamēr Zemgales patrioti ir vai gatavi norādīt pļaviņu Latvijā, kur šī kauja notikusi. Pavisam noteikti lietuviešu karavīri Zobenbrāļu ordenim nav stājušies pretī Zaķusalā — šī vieta festivāla norisei izvēlēta, jo atrodas Rīgas centrā, un ir pieejama visiem, stāsta Dāvis Stalts. "Saules kauja nav mūsu svētki — kā atklājuši vēsturnieki, zemgaļi vien apkāva mūkošos zobenbrāļus, lielākais gods pienākas leišiem," vēstures mīlētājs nenoliedz. Taču šī uzvara lieliski parādījusi seno baltu tautu vienotību.
Tādēļ festivālā skatītāji varēs vērot Saules kaujas imitāciju — tajā
piedalīsies, krietni mazāk cilvēku nekā "oriģinālā" — ap piecdesmit.
Seno cīņu klubi Excalibur, Vilkači, Ugunszīme iejutīsies "slikto
krustnešu" tēlos, kamēr lietuvieši Varingis un Tērvetes Zemgaļi, kā arī
Senzeme cīnīsies baltu pusē. Taču bez Saules kaujas inscenējuma, kas
notiks plkst.17, no plkst.15 līdz 18 varēs vērot arī seno cīņu
demonstrējumus — šogad īpaši padomāts par skatītāju drošību. Savulaik
izmantotās norobežojuma lentas atzītas par neefektīvām, tādēļ kaujas
lauku un skatītājus norobežos īpaši koka zaru "eži", turklāt cīņu
norisi varēs vērot tikai no Vecrīgas puses.
Dziesminieki un amatnieki
Dāvis Stalts cer, ka turpmākos gados festivāls Baltijas saule varētu izvērsties par lielāko militāro festivālu Baltijā. Taču festivālu var apmeklēt arī tie, kurus spēka demonstrēšana nevilina, — visu dienu darbosies amatnieku ciematiņš, kurā līdz ar pašmāju amata meistariem piedalīsies arī Lietuvas amatnieku klubu apvienība Pajauta. Amatnieku nometnē varēs vērot gan vēlajam dzelzs laikmetam atbilstošu priekšmetu darināšanu autentiskā garā, gan arī tos iegādāties.
***
Baltijas saule
Festivāls Baltijas saule 13.septembrī no plkst.13 līdz nākamās dienas rīta gaiļiem Zaķusalā. Ieeja pasākumā — Ls 3 pieaugušajiem, Ls2,50 bērniem, pensionāriem un studentiem.
Plkst.13.30 — folkloras koncerts, piedalās Skandinieki, Vilkači, Delve un Vilki.
Plkst.20 — postfolkloras koncerts, piedalās Baobabs, Rīsu zvejnieki, Baļķi un Laimas muzykanti no Latvijas, lietuviešu folkroka grupa Žalvarinis, kā arī igauņu un ukraiņu kopīgais projekts Svjata Vatra, kas spēlē ekspresīvu folk ska.
Vairāk informācijas www.baltijassaule.lv