Zaļo griķu risoto ar sparģeļiem un zaļajiem zirnīšiem
Zaļie griķi ir tie paši parastie griķi, tikai negrauzdēti. Attiecīgi tiem ir gaišāka krāsa un arī citādāka, maigāka garša. Iespējams, arī uzturvērtība ir augstāka, bet tas jājautā uztura speciālistiem. Par šo recepti varu teikt vienu: pavasarīga, zaļa un spēcinoša!
30 minūšu/ 2-3 porcijas/ nekā grūta
Sastāvdaļas:
- 150 g zaļo griķu
- 700 ml dārzeņu buljona
- buntīte sparģeļu
- 1 sīpols
- 2 ķiploka daiviņas
- 1 ēd. k. rīvētas ingvera saknes
- 1 tējk. Vidusjūras garšvielu maisījuma
- 1 ēd. k. ābolu etiķa vai divreiz vairāk sausā baltvīna
- 1 citrons
- 2 saujas (apm. 100 g) saldētu zaļo zirnīšu
- sauja skaistu bazilika lapiņu
- sāls un pipari
Gatavošana:
1. Lielā, padziļā pannā uzkarsē mazliet eļļas un apcep sparģeļus, mazliet pārkaisot sāli, – apmēram vienu līdz divas minūtes. Pārāk ilgi nevajag cept, jo tad pazūd sparģeļu kraukšķīgi kožamā struktūra. Noceļ no pannas un noliek malā. Uzsilda buljonu.
2. Tajā pašā pannā uzkarsē mazliet eļļas un apcep sīki sagrieztus sīpolus ar ķiplokiem un rīvētu ingveru. Ber klāt griķus, Vidusjūras garšvielas, pielej etiķi un piespiež sulu no neliela citrona. Pierīvē arī citrona miziņas, apmaisa, uzkarsē un pārlej buljonu tā, lai nosedz.
3. Turpina darboties, kā gatavojot tradicionālu risoto, – palaikam apmaisa un, kad sāk trūkt mitruma, mazliet papildina buljonu. Tā, neatejot tālu no plīts, turpina, līdz griķi gatavi.
4. Zirnīšus atkausē zem silta krāna ūdens un pievieno risoto kādas piecas minūtes pirms gatavošanas beigām. Tad pārlej arī pēdējo buljonu, ja vajag, un noapaļo garšu ar sāli un pipariem. Bazilika lapiņas sagriež sīkāk un piemaisa pašās beigās kopā ar apceptajiem sparģeļiem. Svaigi un pavasarīgi!
Importa sparģeļi veikalos pašlaik ir ļoti lēti, bet pamazām parādās arī vietējie.
Griķu karijs ar Indijas riekstiem, spinātiem un pakčojiem
Šis griķu pagatavošanas veids noteikti paliks mūsu ģimenes ēdienkartē – sātīgs karijs ar pilnvērtīgu garšas salikumu. Rieksti smuki izsautējas mīksti, čili mērce iedod pēcgaršā smalku pikantumu, un sojas mērcē apceptie pakčoji piešķir visam mazliet austrumniecisku noskaņu. Skaisti!
30-40 minūšu/ 3–4 porcijas/ viegli
Sastāvdaļas:
- 1 sīpols
- 2 ķiploka daiviņas
- 1 ēd. k. svaiga, rīvēta ingvera
- eļļa (ieteicams, kokosriekstu) cepšanai
- 1 sauja Indijas riekstu
- 200 g griķu
- 1 tējk. maltu koriandra sēklu
- ½ tējk. maltu kumīna sēklu
- 1 tējk. kurkumas
- 1 tējk. paprikas pulvera
- 1 ēd. k. cukura
- 1 kārbiņa kokospiena
- 2 ēd. k. sojas mērces
- ½ tējk. Sriracha čili mērces (ja vēlas asumiņu)
- 300 g ūdens
- 1 tējk. citrona sulas
- krietna sauja spinātu
- 2 pakčoju salātu galviņas piedevām
Gatavošana:
1. Lielā, dziļā pannā sakarsē eļļu un apcep sīki sakapātus sīpolus, ķiplokus un sarīvētu ingveru. Cep, līdz sāk karamelizēties, tad pievieno griķus, Indijas riekstus un maisot apcep vēl divas līdz trīs minūtes.
2. Pievieno malto koriandru, kumīnu, kurkumu, papriku, cukuru, kārtīgi samaisa.
3. Pielej kokospienu, sojas mērci, aso Sriracha mērci (ja grib asumiņu), pārlej ūdeni un vāra uz pavisam rāmas uguns 20–30 minūšu, kamēr griķi mīksti. Īsi pirms vārīšanas beigām pievieno spinātu lapiņas. Ja spinātu lapas ir lielas, sagriež sīkāk.
4. Ņem pannu nost no plīts, piespiež citrona sulu un samaisa. Pagaršo un vajadzības gadījumā pieregulē sāļumu ar sojas mērci.
5. Pannā apcep pakčoju salātus – salātiem nogriež pašas baltās sakņu daļiņas, lapas pārslaka ar sojas mērci un apcep kādu minūti labi karstā pannā ar nelielu daudzumu eļļas. Pasniedz un slavē!
Spinātu un pakčoju vietā lieliski der arī lapu kāposti jeb keili – tie vienīgi ir pacieti pēc struktūras, tāpēc, ja liek sautējumā, tas jādara ātrāk nekā ar spinātiem, bet, ja keilus pasniedz piedevās, tos ieteicams iepriekš mazliet apvārīt.
Itamars Toledano
ļuļa