Kremļa kontrolētā ziņu aģentūra RIA Novosti ceturtdien, atsaucoties uz promaskaviskajiem separātistiem, kuri ir ieņēmuši Doņeckas apgabala administrācijas ēku, vēstīja, ka Ukrainas austrumu pilsētā ir ieradusies aptuveni simts cilvēku liela «ASV algotu salašņu banda».
Vēl viens Kremļa informatīvais rupors - The Voice of Russia - vakar ziņoja, ka ASV valdība privātām drošības kompānijām par darbu Ukrainā mēnesī maksājot 8 miljonus dolāru (5,7 miljoni eiro), bet algotņu atalgojums dienā svārstoties no 300 līdz 1500 dolāriem (217-1000 eiro). Izdevuma Nacionaļnaja oborona galvenais redaktors Igors Korotčenko apgalvo, ka ārvalstu algotņu pakalpojumus apmaksājot Ukrainas oligarhi.
Jau martā Krievijas mediji ziņoja, ka Ukrainā ar «lielu lidmašīnu» esot ieradušies aptuveni 300 amerikāņu algotņu, bet interneta vietnē YouTube parādījās video, kurā redzams, kā specvienība Berkut, kas apspieda protestus Kijevas Neatkarības laukumā, aiztur «amerikāņu algotni».
Pēc aizturēšanas specvienības kaujinieks kamerā rāda apliecību, uz kuras angliski rakstīts International Police Association jeb Starptautiskā Policijas asociācija. Uzraksts «police» acīmredzot daudziem licis noticēt, ka vīrietis patiešām ir ārvalstu algotnis, lai gan patiesībā tas bija pensionējies milicis, vēsta BBC krievu redakcija.
Krievijas Ārlietu ministrija šonedēļ paziņoja, ka Ukrainas dienvidaustrumos ieradušies vairāk nekā simts militāri apmācītu amerikāņu, kuru uzdevums ir apspiest separātistus Doņeckā, Harkovā un Luhanskā. «Mūs sevišķi satrauc informācija, ka ap 150 amerikāņu speciālistu, kurus algo privāti finansēta militārā organizācija Greystone, ir maskējušies kā Ukrainas milicijas specvienības kaujinieki un piedalās šajā operācijā,» paziņoja ministrija.
Greystone savulaik bija meitasuzņēmums bēdīgi slavenajai apsardzes kompānijai Blackwater, kas saņēma simtiem miljonu dolāru vērtus līgumus par ASV amatpersonu aizsargāšanu Irākā pēc 2003. gadā notikušā amerikāņu militārā iebrukuma šajā valstī.
2007. gadā Blackwater algotņi, kuri apsargāja ASV Valsts departamenta darbiniekus, kādā Bagdādes laukumā nošāva 17 irākiešu civiliedzīvotāju. 2008. gadā pieciem apšaudes dalībniekiem izvirzīja apsūdzības slepkavībā, bet vēlāk tās tika atceltas.
Greystone, kas 2010. gadā atdalījās no tagad vairs neeksistējošā Blackwater, noliedz savu klātbūtni Ukrainā. «Mums nav darbinieku Ukrainā un mums nav plānu izvērst darbību šajā reģionā,» uzņēmuma pārstāve Korīna Teilore sacīja izdevumam The Wall Street Journal.
ASV Baltais nams apgalvo, ka amerikāņi nepiedalās operācijās Austrumukrainā, un uzskata, ka ziņas par algotņiem ir «fiktīvas». Savukārt ASV vēstnieks Krievijā Džefrijs Paiats tās ir nodēvējis par «pilnīgām blēņām».