Kāps līdz 37%
Mājsaimniecībām, piemēram, ar savu gāzes apkures katlu, a/s Latvijas gāze (LG) piegādātās gāzes cena no 1.maija kāps tikai akcīzes nodokļa dēļ. Savukārt no 1.jūlija gāzes cena privātajiem pieaugs vēl, jo ir pieaugušas iepirkuma cenas Krievijā, skaidroja LG pārstāvis Vinsents Makaris. Parastos tarifus rūpnieciskajiem klientiem pārrēķina biežāk, tādēļ tie paaugstināto maksu par gāzi saistībā ar tās sadārdzināšanos sāks maksāt līdz ar akcīzes spēkā stāšanos - 1.maiju, skaidroja V.Makaris. Saskaņā ar LG prognozēm gāzes cena rūpnieciskajiem klientiem pieaugs vidēji par 37%, ieskaitot akcīzes nodokli. Savukārt mājsaimniecībām, kas izmanto gāzi pavardam un ūdenssildītājos, gāzes cena kāps kopumā par 13%, bet tām, kuras ar gāzi apkurina māju, - par 22%, liecina Dienas aprēķini par plānoto gāzes cenu kāpumu mājsaimniecībām maijā un jūlijā.
Rīgā - par siltumu
«Dažādu produktu, piemēram, maizes, ražošanā lielākais īpatsvars - ne mazāk kā 80% - ir darbaspēka izmaksām, graudiem, gāzes izmaksām veidojot salīdzinoši nelielu daļu,» Parex bankas eksperts Zigurds Vaikulis skaidro, kāpēc, viņaprāt, maksas paaugstināšana par gāzi būtiski neietekmēs pārtikas cenas veikalos. Vairāk cilvēki gāzes sadārdzināšanos izjutīs ar siltumenerģijas maksas kāpumu. To par silto ūdeni, piemēram, rīdzinieki varēs manīt jau rēķinā par maiju, bet privāto ūdenssildītāju īpašnieki - par jūliju. Savukārt rudenī līdz ar jauno apkures sezonu rēķinos būs arī lielāka maksa par apkuri. A/s Rīgas siltums (RS) siltumenerģijas tarifs, pieaugot gāzes cenai par 37%, kāptu par 23%, sacīja RS pārstāve Linda Rence. Par cik centralizētā gāzes apkure varētu sadārdzināties citviet Latvijā, tas, pēc V.Makara teiktā, esot jāprasa katram siltumenerģijas uzņēmumam.
Krājumi izsmelti
Taču vēl šajos ziemas mēnešos siltumenerģijas maksa Rīgā dzīvojošajiem būs zemāka par vairāk nekā 30%, salīdzinot ar apkures sezonas sākumu, sacīja L.Rence un to skaidroja ar zemākiem gāzes tarifiem. Tie saruka pat 40% apmērā, salīdzinot ar gadu iepriekš, apgalvoja LG pārstāvis. Salīdzinoši lēti gāze maksāja, jo to no Krievijas laikā, kad krīzei pasaulē vēl nemanīja galu un pieprasījums bija mazs, LG iepirka par salīdzinoši zemu cenu un uzglabāja Inčukalna gāzes krātuvē. Lētās gāzes krājumi drīzumā būs izsmelti un gāze Krievijā būs jāiepērk par augstāku cenu, teica V.Makaris. Vairāk gāzes cenu ietekmēs pasaules ekonomikas atgūšanās un pieprasījuma pieaugums pēc energoresursiem, arī naftas, nevis gāzes aplikšana ar akcīzi. LG pārstāvis gan norādīja, ka minētais vēl ir tikai prognozes. LG vēl skaidro, vai iecerētajam gāzes cenu kāpumam saistībā ar šī energoresursa aplikšanu ar akcīzi ir jāprasa regulatora akcepts. Otrā gadījumā tas neesot vajadzīgs, jo cena tiks palielināta atbilstoši iepirkuma cenas kāpumam, teica V.Makaris.