Trešdien notikušajās debatēs EK apsprieda bažas, ko izraisījušas Polijas jaunās labējās valdības darbības, īpaši veiktās izmaiņas Konstitucionālās tiesas sastāvā un grozījumi likumā par sabiedriskajām raidorganizācijām, kas ļauj konservatīvās partijas Likums un taisnīgums (PiS) vadītajai valdībai iecelt sev vēlamus cilvēkus gan Konstitucionālajā tiesā, gan sabiedriskās televīzijas un radio vadībā.
Tagad atbilstoši Eiropas Savienības līguma 7. pantam, kas nosaka, ka visām ES valstīm ir jāievēro ES kopējās vērtības, arī tiesiskums, sākta procedūra, lai novērtētu, vai Polija šo apņemšanos ir pārkāpusi. Līdz šim saistībā ar līguma 7. punktu sankcijas ne pret vienu ES valsti vēl nav izsludinātas.
Atbilstoši procedūrai EK sāks strukturētu viedokļu apmaiņu ar Polijas valdību, lai savāktu un izvērtētu attiecīgu informāciju, kas ļautu noteikt, vai ir indikācijas par sistemātisku tiesiskuma apdraudējumu. EK plāno atgriezties pie Polijas jautājuma izskatīšanas marta vidū.
Uzrunājot Polijas parlamentu, premjerministre Beāta Šidlo trešdien kategoriski noraidīja, ka viņas vadītā valdība pārkāptu demokrātiskās tiesiskuma normas, vēsta BBC. Viņa uzsvēra, ka valdība tikai pilda programmu, ko Polijas pilsoņi izraudzījās oktobrī notikušajās parlamenta vēlēšanās.