Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Galvassegas raisa debates parlamentos

Rietumeiropā šonedēļ īpaši uzvirmojušas debates par musulmaņu galvassegu aizliegumu. Dienu pēc tam, kad Francijas prezidents Nikolā Sarkozī uzdeva valdībai izstrādāt likumprojektu ar aizliegumu musulmaņu sievietēm publiskās vietās valkāt galvassegu, kas aizsedz seju, Beļģija gatavojās kļūt par pirmo valsti Eiropā, kas pieņēmusi šādu likumu. Ceturtdien parlamentā paredzētās debates gan aizkavēja Īva Leterma vadītās valdības atkāpšanās. Taču parlamenta deputātu publiski paustie viedokļi ļauj pieņemt, ka pastāv plašs atbalsts pretrunīgi vērtētajam likumprojektam.

Staigājošs cietums

Beļģijā jau ilgāku laiku asi diskutēts par to, vai musulmaņu sieviešu tradicionālo galvassegu lietošana nav pretrunā ar Eiropas ieražām, nepauž islāma fundamentālismu un neierobežo sievietes brīvību. Izstrādājot likumprojektu par aizliegumu, beļģi mēģinājuši būt politkorekti, jo dokumenta tekstā nav minētas tieši musulmaņu galvassegas, bet par nelikumīgiem tiks uzskatīti apģērbi, kas pilnībā aizsedz seju, vai padara to neatpazīstamu. Tomēr skaidrs, ka aizlieguma galvenais mērķis ir musulmaņu sieviešu lakati, kas daļēji vai pilnībā aizsedz seju - nikābs un burka.

Aizliegums tiktu ieviests ielās, publiskajos parkos, sporta laukumos un ēkās, kas «paredzētas publiskai lietošanai vai pakalpojumu sniegšanai». Sievietēm, kuras aizliegumam nepakļautos, nāktos maksāt soda naudu no 15 līdz 25 eiro (10 līdz 17 latu) vai arī pavadīt cietumā no vienas līdz septiņām dienām. Pašlaik šāds aizliegums ir spēkā vairākās Beļģijas pilsētās.

«Burkas valkāšana publiskās vietās nav savienojama ar atvērtu, liberālu un tolerantu sabiedrību,» uzskata Beļģijas parlamenta deputāts Daniēls Bakvelēns no labējās partijas Reformu kustība, kas ir likumprojekta iniciatori. «Burka ir pretstats sievietes cieņai. Tas ir staigājošs cietums.» Savukārt Zaļās partijas deputāts Stefans van Heke uzskata, ka aizliegums veicinās integrāciju un komunikāciju starp dažādām sabiedrības grupām. «Ja vēlamies sasniegt labāku saskarsmi starp visām kopienām, kuru šeit ir daudz, ir svarīgi, ka sarunājoties mēs redzam viens otru,» uzskata politiķis.

Bīstams precedents

Belģijā dzīvo aptuveni pusmiljons musulmaņu, pārsvarā ieceļotāji no Turcijas un Marokas. Tomēr tikai aptuveni 30 sievietes visā valstī valkā galvassegu, kas aizsedz seju. Tādēļ ieceres pretinieki domā, ka tādējādi tiks ierobežota cilvēku brīvība. «Jums jāsaprot, ka nikāba valkāšana ir personiskā izvēle, vismaz manā gadījumā,» BBC stāsta 22 gadus vecā Selma, kura pirms trīs gadiem pārgājusi islāma ticībā. «Ikvienam ir jābūt brīvai izvēlei sevi izpaust, balstoties uz personīgo pārliecību un reliģiju, nevis ievērojot likuma burtu.»

Beļģijas musulmaņu organizācijas Muslim Executive viceprezidente Isabella Praila baidās, ka galvassegu aizliegums var radīt bīstamu precedentu. «Šodien tas būs lakats, kas pilnībā aizsedz seju, rīt tie būs sikhu turbāni un tad, iespējams, minisvārki,» emocionāla ir I. Praila. «Es to uztveru kā apspiešanas formu, pret kuru es iebilstu. Ja sievietēm patiešām liek valkāt burku vai nikābu, tad, aizliedzot iziet sabiedrībā, jūs panāksiet, ka viņas vēl stingrāk tiks ieslodzītas četrās sienās.»

Franču bailes

Francijas valdība trešdien paziņoja, ka aizliegs musulmaņu sievietēm iziet sabiedrībā ar pilnībā aizklātu seju, neraugoties uz valsts augstākās administratīvās tiesas - Valsts padomes - iebildumiem, ka tas varētu būt pretrunā ar konstitūciju. Francijas valdība uzskata, ka šāda apģērba valkāšana nozīmē kopienu norobežošanos un franču vērtību noraidīšanu. Paredzēts, ka aizliegums attieksies arī uz ārzemniekiem, kas ieradīsies Francijā, vēsta Reuters.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Musulmaņu sieviešu galvassegas

Musulmanietes apklāj galvu un ķermeni, lai uzsvērtu pieticību un augsto morāli. Viņas nodala sevi no citu cilvēku iekāres, ļaujot uz sevi skatīties tikai ģimenes vīriešiem.
Burka - Apklāj visu seju un ķermeni. Redzamībai paredzēts tīklveida aizsegs.
Čadra - Apmetnis, kas sedz ķermeni no galvas līdz kājām. To parasti valkā sievietes Irānā.
Hidžābs - Četrstūra formas lakats, kas nosedz galvu un kaklu, bet seja ir pilnībā redzama.
Nikābs - Lakats, kas nosedz seju, atstājot redzamas tikai acis. Mēdz valkāt kopā ar papildu lakatu.

Musulmaņu galvassegu ierobežojumi

Dānija - Likumā nav noteikti ierobežojumi musulmaņu apģērba valkāšanai, tomēr pēc tam, kad pirms pāris gadiem kāda burkā tērpta žurnāliste bez pārbaudēm tika garām apsardzei Kopenhāgenas lidostā, valdība noteica, ka cilvēkiem lidostās jārāda atklātas sejas.
Vācija - Astoņas no 16 Vācijas federālajām zemēm ieviesušas hidžāba nēsāšanas ierobežojumus sabiedriskajās vietās.
Itālija - Vairākas pašvaldības ieviesušas burku valkāšanas aizliegumu, bet tos vienmēr atcēlusi vietējā administratīvā tiesa.
Nīderlande - 2006. gadā valdība nāca klajā ar likumprojektu, kas paredzēja aizliegt seju aizsedzošu galvassegu valkāšanu publiskās vietās, tomēr tā apstiprināšanu atlika.
Tunisija un Turcija ir vienīgās musulmaņu valstis, kurās ieviests hidžāba aizliegums.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?