Baneru izvietošana ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), a/s Latvijas valsts meži (LVM), Latvijas Pašvaldību savienības, Vidzemes plānošanas reģiona un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma ZAAO kopīgais ieguldījums Latvijas simtgadei veltītajā vides iniciatīvā 100 darbi Latvijai.
Baneri ir izvietoti visās 28 ZAAO darbības reģiona pašvaldībās, lielākoties ceļmalās, stāvlaukumos, pie peldvietām un mežmalās: Alojas, Amatas, Apes, Baltinavas, Balvu, Beverīnas, Burtnieku, Cēsu, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Krimuldas, Līgatnes, Limbažu, Mazsalacas, Naukšēnu, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Rugāju, Rūjienas, Salacgrīvas, Saulkrastu, Smiltenes, Strenču, Valkas, Vecpiebalgas, Viļakas novadā un Valmieras pilsētā.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards uzsver: «Ikvienam iedzīvotājam jāatceras, ka nevietā izmesto atkritumu apsaimniekošana notiek par pašu maksātajiem nodokļiem. Jo vairāk līdzekļu pašvaldībai jāatvēl negodprātīgu pilsoņu atstāto atkritumu savākšanai no mežiem, ceļmalām, ezeru krastiem un citām nepiemērotām vietām, jo mazāk naudas paliek dzīves telpas kvalitātes uzlabošanai. Piemēram, bērnu rotaļu laukumu un sporta laukumu izveidei, publisko peldvietu ierīkošanai. Turklāt šādas informatīvas kampaņas palīdzēs iedzīvotājiem veidot izpratni par vidi, kurā dzīvojam, kā izdarīt videi draudzīgākas izvēles un nepiesārņot to. Šāda pieeja ir daudz efektīvāka un motivējošāka nekā sodu piemērošana.»
Vienlaikus VARAM atgādina, ka atkritumu radītājam ir pienākums noslēgt līgumu par sadzīves atkritumu savākšanu ar savas pašvaldības izvēlēto sadzīves atkritumu apsaimniekotāju, kuram ir noslēgts līgums ar pašvaldību. Administratīvo pārkāpumu kodeksā par sadzīves atkritumu radītāja nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā paredzēts naudas sods fiziskajām personām - no 70 līdz 700 eiro, savukārt juridiskajām personām - no 430 līdz 1400 eiro.
«Pašvaldības iegulda nozīmīgus resursus, tostarp nodokļu maksātāju naudu, lai radītu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu un veidotu pieejamu, lietošanai ērtu infrastruktūru atkritumu izmešanai tiem paredzētās vietās. Talkas diena reizi gadā, kad dodamies savākt citu izmestus atkritumus, neatrisina dabas piemēslošanas problēmu, visam pāri stāv cilvēka saprāts, inteliģence un sirdsapziņa. Baneri palīdzēs pašvaldībām kaut nedaudz mainīt mēslotāju apziņu, atgādinot, ka šāda rīcība nav akceptējama visai sabiedrībai,» uzsver ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais.
Gatavojoties Latvijas simtgadei, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums ZAAO ir sācis vides iniciatīvu 100 darbi Latvijai un aicina iedzīvotājus apvienot savas zināšanas, idejas, prasmīgās darba rokas un resursus, lai līdz 2018. gada 18. novembrim kopīgiem spēkiem paveiktu vismaz 100 nozīmīgu darbu vides labiekārtošanā, izdaiļošanā un izglītībā.