Bet, ja tiek plānots iegādāties mājokli bez iekšējās apdares, tad droši vien būs jāpieņem lēmums, kādas durvis būtu vislabākās. Iespēju un variantu ir daudz, jo nopirkt var visdažādāko veidu iekšdurvis. Portālā Salīdzini.lv to ir vairāk nekā 800, bet cenas - no diviem līdz 570 latiem. Iekšdurvis var individuāli pasūtīt arī meistariem. Tāpēc vispirms jānoformulē savas vēlmes, vajadzības un prasības, kas ietvers arī atbildes uz jautājumiem par cenu amplitūdu, durvju atvēršanas variantiem, izmēriem un dizainu.
Dizainere Ausma Ķibilde uzskata, ka durvīm jābūt funkcionālām un galvenais - visā vidē tām jābūt vienādām. «Dažādu materiālu un krāsu durvis sadrumstalo koptēlu. Ja ir gari koridori, tad lieliski izskatīsies durvis ar stikliem. Ja patīk masīvkoka durvis, tad tām jābūt visās telpās, nevis tajās, kas tālāk prom no acīm, liek vienkāršākas,» komentē A. Ķibilde un piebilst: «Arī durvju izmēriem - gan augstumam, gan platumam - jābūt vienādiem.»
Veramas vai bīdāmas durvis? «Šaurā vietā, ja, atverot durvis, vairs nav kur apgriezties, bez šaubām, būtu labāk bīdāmās sistēmas durvis. Bet kritiski arī jānovērtē, vai bīdāmajām durvīm būs pietiekami liela plakne, lai tās varētu pilnvērtīgi atvērt,» iesaka A. Ķibilde un uzsver: «Man pašai šķiet, ka ērtākas ir veramās durvis.» Durvju vērtnēm var būt dažādas variācijas - vienviru vai divviru, veramas uz labo vai kreiso pusi. Interesants elements ir saliekamās durvis, kas arī ekonomē vietu.
Iekšdurvis var būt gatavotas arī no pilnstikla. Tās vizuāli paplašina telpu, taču diemžēl nav pilnīgi drošas. Pat biezs rūdītais stikls nav pasargāts no saplīšanas. Tāpēc stikla durvis neiesaka likt mājokļos, kur dzīvo mazi bērni un dzīvnieki. Stikla durvis prasa rūpīgu kopšanu, jo uz to virsmas vienmēr paliks pirkstu nospiedumi.
Masīvkoka durvis nebūs lētas, taču tās var kalpot kā gaumīgs interjera papildinājums. Lētāks variants - finierētas durvis. Ja koka durvis tiek krāsotas, koksne var nebūt tik augstvērtīga kā ozols, bet durvis var būt no priedes vai egles.
«Durvju furnitūrai jābūt saskaņotai ar logu furnitūru, ja, piemēram, lietots sudraba tonis, tādam jābūt visur. Ja patīk zelta krāsas rokturi, arī skapju, plauktu furnitūrai vajadzētu būt dzeltenā metāla tonī. Durvis ir funkcionārs dzīvokļa elements, un furnitūrai būtu jābūt lakoniskai,» uzskata A. Ķibilde un iesaka: «Lai arī tas maksās dārgāk, durvju eņģes labāk izvēlēties slēgtās.» Starp citu, ja mājās ir dzīvnieki un negribas, ka viņi paši iemācās vērt durvis vaļā, vienkāršs paņēmiens - apaļie durvju rokturi.
Turklāt iekšdurvīm vajag arī kārbu, vērtnes, aplodu, slieksni, tāpēc durvju uzstādīšanu labāk uzticēt profesionālam meistaram.