Edgars Šīns
Nekas nav mainījies. Cik bēdīgi bija pirms gada, tikpat bēdīgi un tukšums ir arī tagad. Valdība gluži kā grāmatveži ņemās ar tabulām, skaita un rēķina, lai izpatiktu starptautiskajiem aizdevējiem un dabūtu kārtējo aizņēmumu. Tas, ka visas tautas priekšstāvju darbības ir vērstas tikai uz kārtējās aizņēmuma daļas saņemšanu, ir drauds valsts pastāvēšanai. Veidojums, ko sauc par koalīciju, nepaģēr ilgtermiņa domāšanu. Nekustamo īpašumu segmentā un tautsaimniecībā kopumā trūkst redzējums uz priekšu - stratēģiskais plāns, kā tautsaimniecīna attīstīsies. Par to, šķiet, valdībai nav laika domāt. Valdībā trūkst tādu cilvēku, kas skatās uz priekšu.
Andris Strazds
Nordea bankas galvenais ekonomists
Neapšaubāmi Valda Dombrovska (JL) valdības galvenais sasniegums ir valsts maksātnespējas novēršana. Aigara Kalvīša (TP) valdības laikā tika ielikts pamats valsts finanšu problēmām, Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdībai izdevās valsts maksātnespēju atlikt uz vēlāku laiku, bet V.Dombrovska valdībai - to novērst. Savukārt kā negatīvas lietas jāmin haotiskās darbības nodokļu jomā. Attiecībā uz bieži dzirdēto kritiku par valsts ilgtermiņa attīstības redzējuma trūkumu gan piekrītu tikai daļēji. Sākotnēji V.Dombrovska valdība strādāja tādā ugunsdzēsēšanas režīmā. Kad ugunsdzēsējs dzēš ugunsgrēku, mēs taču neejam un nebļaujam - ko tu te tagad visu salej ar ūdeni, tev taču trūkst redzējuma par ēkas nākotnes attīstību?
Kristīne Līpiņa
Bērnu apģērbu ražotāja Mini Mode īpašniece
Grūti spriest par valdības darbiem tautsaimniecībā kopumā, taču neapmierina valdības darbs nodokļu jomā. Proti, nemitīgā nodokļu celšana un arī prognozējamības un konsekvences trūkums šajā jomā. Man kā maza ražotāja pārstāvei nav saprotams, kāpēc vieniem ir samazinātā pievienotās vērtības likme, bet kāpēc tāda nav, piemēram, vietējam tirgum ražojošajiem uzņēmumiem. Tas uzlabotu mazo uzņēmumu konkurētspēju salīdzinājumā ar importa precēm un palīdzētu saglabāt darba vietas. Valsts domā, kā tikai noslaukt nodokļus no uzņēmumiem, bet nedomā par to, lai šie uzņēmumi izdzīvotu, dotu cilvēkiem darbu.
Laima Muktupāvela
Rakstniece
Cilvēki jūt pārmaiņas uz savas ādas un runā - redz, kā bija agrāk, labajos krievu laikos. Ir nostaļģija pēc kolhozu laikiem. Vēl saka - labie Repšes laiki. Labi ir jebkuri laiki, kas ir bijuši iepriekš, lai cik dīvaini nebūtu bijuši valsts vadītāju pieņemtie lēmumi. Valdi Dombrovski cilvēki nesaista ar to, ka viņš nāca tad, kad jau bija ļoti grūti, cilvēki uztver, ka tieši šis premjers viņiem ir «sačakarējis» dzīvi. Cilvēki tagad saka - mēs nekādus svētkus nerīkojam, jo gaidām, kad saņemsim Dombrovska laikā nesamaksāto pensiju. Vieglāk būs tam, kurš nāks pēc Dombrovska. Viņš ir malacis, ka ir veselu gadu noturējies.
Jānis Domburs
žurnālists
Ja atskaites punkts ir pasaules gals, tad ir visnotaļ labi. Ja atskaites punkts ir Eiropas savienības autsaidera pozīciju uzlabošana starptautiskā kontekstā, tad Latvija joprojām līdzinās mūsu biatlonistu stafetes komandai. To, kāds ir bijis valdības darba stils, daļēji parāda Satversmes tiesas spriedumi. Ja pagājušā gada jūnija budžeta grozījumus vēl var norakstīt kā nejaušību, jo glābām, ko var, tad budžeta pieņemšana decembrī jau bija likumsakarība, kad ar sociālajiem partneriem netika panākta korekta vienošanās. Pat ja abstrahējamies no iekšējiem konfliktiem, mani neatstāj bažas, ka valdībai ir neizārstēts vīruss pirms vēlēšanām iebāzt galvu smiltīs - novilcināsim, atliksim, padiskutēsim. Problēma ir tā, ka uzticības kredīts ir jau beidzies.
Aigars Freimanis
Sociologs
Pagājušā gada sākumā V.Dombrovski vērtēja daudz pozitīvāk nekā šobrīd, neraugoties uz krīzi, kas bija sasniegusi emocionālu pilnbriedu. Sabiedrības vilšanos izraisīja atšķirība starp runām pirms pašvaldību vēlēšanām un darbību pēc tam. Attieksme pret viņu no atturīgi pozitīvas mainījās uz atturīgi negatīvu. Taču attieksmes maiņa nav dramatiska, V.Dombrovskim ir izdevies popularitātes kritumu padarīt lēzenāku. Tas izskaidrojams ar flegmatismu, valodas ritmika nemainās sarežģītās situācijās. Krīzes laikā cilvēkiem, kas nav tendēti uz sasteigtiem, populistiskiem lēmumiem, ir priekšrocība. Tomēr daļā sabiedrības Dombrovska valdība iemieso ierobežotu rīcībspēju, jo viņš darbojas kā Starptautiskā Valūtas fonda gids vai tulks.
Roberts Ķīlis
Sociālantropologs
Ir ierasts teikt, ka Dombrovska valdība izvilkusi valsti no krīzes. Drīzāk tā ir cilvēku pacietība, un valdības nopelns ir tikai tas, ka tā nav izdarījusi nenormālas muļķības. Ja skatāmies, kā līdzīgā situācijā reaģē cilvēki Grieķijā - atliek ieminēties par algu vai darbavietu skaita samazināšanu, un draud ģenerālstreiks. Pie mums ir ierasts koriģēt situāciju caur bezdarbu, joprojām tiek runāts - ja būs sliktāk, kādu atlaidīsim. Tas nesastopas ar aktīvu pretestību - cilvēki mēģina «izvilkt», emigrē, pukojas mājās, bet neko nedara kolektīvi. Reālais bezdarbs Latvijā ir fenomenāli liels, ap 23 - 24%. Tas draud ar strukturālo bezdarbu, kad gadiem ilgi cilvēki nav spējīgi atrast darbu, un tam būs ilgtermiņa sekas.