World Press Photo laureātfotogrāfija jau paguvusi izsaukt radikāli atšķirīgu vērtējumu. «Šī attēla spēks slēpjas tajā, kā tas pieaugušo dusmas un bēdas pretstata bērnu nevainībai. Es šo fotogrāfiju nekad neaizmirsīšu,» cildina žūrijas loceklis no Peru Maju Moanna. Savukārt cita žūrijas eksperte, franču fotogrāfe Veronika Vigerī, laikrakstā Le Monde (15.02.2012.) rakstā «World Press Photo» balvu iegūst «kinematogrāfiska» klišeja ir skarba: «Izgaismojuma, veida, kā tā ir uzbūvēta, dēļ šī fotogrāfija varētu kalpot par kinoafišu. Tā ir tik perfekta, ka rodas iespaids, ka šie cilvēki kalpo kā attēls: «Skatieties, ko jūs esat izdarījuši!»». Raksta autore uzskata, ka šī fotogrāfija ierosina debates par preses attēlu retušēšanu un fotošopa lietošanu fotožurnālistikā. Žūrijas priekšsēdētājs Santjago Lions apgalvo, ka ir pārliecināts, ka apbalvotā fotogrāfija ir «saskaņā ar pieņemto profesionālo praksi», kamēr V. Vigerī neslēpj, ka žūrija ilgi un karsti debatējusi par to, cik tālu fotožurnālistikā pieļaujama manipulācija ar fotogrāfiju. «Tas ir jautājums par mēru, tāpat kā alkohols. Jo šie attēli runā paši par sevi, bez vajadzības tos uzlabot,» fotogrāfe ir vīlusies World Press Photo kritērijos.
«Šo bildi es drīzāk uzskatu par mākslas darbu, kas radīts uz patiesiem notikumiem, nevis dokumentālu faktu, kā rezultātā izpaliek noticēšana un emocionāls līdzpārdzīvojums īstenībai. Tās apstrāde ir uzcēlusi kaut kādu sienu, kas distancē no īstenības. Mākslā nereti tiek izmantoti dokumentālā kino/foto paņēmieni, lai pastiprinātu ticamību un emocijas, bet šeit noticis ačgārnais. Sanākusi tāda kā Ausekļa Baušķenieka glezna. Cilvēki ir pieraduši pie šausminošām ainām, un, ja vēl tik Holivudiski estetizēta, tad gandrīz jau jūtu no šīs bildes popkorna, nevis asiņu un asaru garšu,» uzskata Dienas fotogrāfs Kristaps Kalns, kuram ir apnikušas «šitās platleņķa sēras».
Šogad World Press Photo konkursam savus darbus, kopumā - 103 481 fotogrāfiju - iesniedza 5666 fotogrāfi no 124 valstīm. Tās vērtēja starptautiska žūrija - fotožurnālistikas un dokumentālās fotogrāfijas profesionāļi. Labākie gada fotouzņēmumi nosaukti dažādās kategorijās - tie ir gan ziņu attēli, gan portreti, kā arī ikdienas dzīves skati, dabas un sporta fotogrāfijas.
Konkurss notiek kopš 1956. gada ar mērķi celt fotožurnālistikas standartus un atbalstīt brīvu pieeju informācijai, veicinot dialogu par pasaulē aktuālām problēmām. Laureātu izstāde ik gadu apceļo vairāk nekā 100 pilsētu 45 valstīs. Pirmo reizi kopš 1991. gada World Press Photo izstāde būs skatāma arī Rīgā, no 13. maija līdz 3. jūnijam. Izstādes atvešanu organizē biedrība ISSP.
Pilns uzvarētāju saraksts: www.worldpressphoto.org.