OMON vergi
Krievijā pēdējā laikā arvien biežāk parādās ziņas par miliču patvaļu. No vardarbības cietuši ne tikai noziedznieki, bet arī nevainīgi cilvēki, kas nonākuši miliču rokās. Arī pašā milicijā palielinās ierindas darbinieku neapmierinātība ar vadību, kas pret viņiem izturas kā pret vergiem. Maskavas īpašo uzdevumu milicijas vienības OMON darbinieki pat nosūtīja vēstuli Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedevam, žēlojoties par neciešamo darba vidi un priekšnieku patvaļu. Vēstules fragmentus publicējis žurnāls The New Times.
Kā raksta OMON 2.bataljona darbinieki, nereti viņiem nākas strādāt pat 20 stundu diennaktī. Bataljona priekšnieks pulkvedis Sergejs Jevtikovs viņiem teicis: «Jūs esat vergi un darīsiet, ko es likšu.» Ar priekšniecības gādību OMON bataljons esot pārvērsts naudas pelnīšanas struktūrā, tādēļ miličiem nākas pildīt dažādus pasūtījuma darbus, piemēram, iesaistīties biznesa konfliktu risināšanā, piesegt prostitūciju, apsargāt slavenību un pat «likumīgo zagļu» mājas.
Katram darbiniekam līdz maiņas beigām esot obligāti jāapcietina vismaz trīs cilvēki. Ja norma nav izpildīta, OMON darbinieks zaudē piemaksu pie algas. Vidējā alga ir ap 16 000 rubļu (265 lati), bet kā piemaksu iespējams saņemt vēl 10 000 rubļu (166 lati).
OMON darbinieki tiek aktīvi izmantoti arī protesta akciju izdzenāšanā, tādēļ viņiem nākas regulāri aizturēt mītiņu dalībniekus. Priekšniecība mēģina miličiem iestāstīt, ka opozīcijas aktivitātes organizē ārvalstu specdienesti.
Patronas iztirgo pa kreisi
OMON vienības dažkārt tiek sūtītas komandējumā uz Čečeniju, kur priekšnieki piepelnās, iztirgojot miličiem paredzēto ekipējumu. «Mums izsniedz 60 patronu, bet liek parakstīties par 120 patronu saņemšanu. Pārējo munīciju iztirgo pa kreisi,» raksta OMON darbinieki. Krievijas iekšlietu ministra vietnieks Mihails Suhodoļskis apsolījis izmeklēt vēstulē minētās apsūdzības. Taču milicijas vadība jau draudējusi iesūdzēt tiesā vēstules autorus un žurnālu, kas atļāvies publicēt apkaunojošās ziņas.
Pret priekšniecības patvaļu mēģināja cīnīties arī Novorosijskas milicijas majors Aleksejs Dimovskis, kurš internetā ievietoja video ar aicinājumu Krievijas premjeram Vladimiram Putinam. A.Dimovskis apsūdzēja Krasnodaras apgabala milicijas vadību korupcijā un citos noziegumos. Taču tagad apcietināti nevis milicijas priekšnieki, bet gan pats A.Dimovskis, kurš apsūdzēts narkotiku tirdzniecībā.
«Milicija ir smagi slima, nepieciešamas reformas, turklāt radikālas,» uzskata cilvēktiesību aizstāve Ludmila Aleksejeva. Krievijā jau sen klīst leģendas par milicijas korumpētību; šajā ziņā sevišķi bēdīga slava ir ceļu policijas darbiniekiem. Taču pagaidām Krievijas prezidents D.Medvedevs nesteidzas sākt reformas. Viņš tikai piedāvā mainīt milicijas finansēšanas kārtību, lai nauda tiktu piešķirta no federālā, nevis vietējā budžeta.