Izstādē var aplūkot dažus vēsturiskus 60 gadu vecus _Vogue_ eksemplārus - izšķirstīt diemžēl nav iespējams, žurnāli «iemūrēti» stikla kastēs. Taču tie ļauj labāk saprast kontekstu, kurā tika veidotas Ērvinga Pena (1917-2009) bildes. Toreiz _Vogue_ - žurnāls, kas ASV dibināts 1892. gadā, - nebija glamūra ceļvedis, ar modes namu reklāmu pārblīvēts foliants, tam bija lielāks formāts, papīrs nebija glancēts.
Šķiet, 40. gadu vidū, kad sātans Pradas brunčos vārdā Anna Vintūra vēl pat nebija piedzimis, amerikāņu Vogue bija daudz stilīgāks, estētiskāks un saturiski inteliģentāks nekā jebkad vēlāk. Ērvinga Pena fotouzņēmumos nav manierīguma un samocītības sajūtas, kas bieži raksturīga žanram, ko mēdz uzskatīt par modes fotogrāfiju.
Tas, ka viņam maksāja Vogue, vēl nenozīmē, ka Pens bija modes fotogrāfs. Viņa bildes - ļoti dokumentālas, reālistiskas un tajā pašā laikā dievišķīgi skaistas un poētiskas. Var teikt, ka Ērvings Pens fotografēja sarežģītus personāžus vienkāršās pozās. «Sarežģīts» nozīmē gudrs, intelektuāls, dziļš, pievilcīgs, izaicinošs un talantīgs. Tieši tāds ir Pablo Pikaso 1957. gadā Kannās tapušajā portretā - viņš skatās uz tevi, viņš izgāžas ārā no bildes rāmja.
Londonas izstādē «ievākta» bohēmas esence. Te ir klasiskas skaistules Odrija Hepberna, Greisa Kellija un Nikola Kidmena. Sievietes mūzas Dora Māra un Vindzoras hercogiene. Blakus māksliniekiem (Frānsiss Bēkons, Henrijs Mūrs, Hoans Miro, Salvadors Dalī, Alberto Džakometi, Villems de Kūnings, Bārnets Ņūmens, Roberts Raušenbergs, Luīze Buržuā) - arhitekti (Le Korbizjē, Ludvigs Mīss van der Roe, Filips Džonsons, Arata Isodzaki, Zaha Hadida). Mūziķu pulciņā - Džons Keidžs, Ārons Koplends, Leonards Bernsteins, Djūks Elingtons, Džesija Normena, Jehudi Menuhins. Rakstnieki Anaisa Nina, Kolete, Simona de Bovuāra, T. S. Eliots, Trūmens Kapote, Josifs Brodskis, Arturs Millers, Džons Updaiks, Greiems Grīns, Tenesijs Viljamss, Žans Kokto, Harolds Pinters.
Horeogrāfi un dejotāji Marta Grehema, Džordžs Balančins, Merss Kaningems, Rūdolfs Nurejevs. Režisori un aktieri Alfreds Hičkoks, Roberto Rosellīni un Anna Manjāni, Ingmars Bergmans, Pīters Ustinovs, Edīte Piafa, Vudijs Allens, Als Pačīno, Gaels Garsija Bernāls. Modes mākslinieki Elsa Skjaparelli, Kristiāns Diors, Īvs Senlorāns, Isejs Mijake. Vārdu uzskaitījums ir nomācošs? Izstādē elpot ir viegli.
Ērvingam Penam nepatika greznas, teatralizētas fotosesijas, viņš klientus pārsvarā uzņēma tukšā studijā, kur uz grīdas mētājās izsmēķi, vadu gali un citi «radoši industriālie» atkritumi. Fotogrāfam patika iedzīt savus modeļus studijas stūrī - Vindzoras hercogiene, Igors Stravinskis un Marsels Dišāns nekad nav izskatījušies iespaidīgāk. Un neko tādu 2010. gadā žurnālā Vogue jūs neredzēsiet.
No Londonas Ērvinga Pena portreti ceļos uz Romu, kur no 1. jūlija līdz 19. septembrim būs skatāmi Palazzo delle Esposizioni.