Torpēda kostīmā
«Bruņošanās sacīkste» peldēšanā sākās 1998.gadā, kad pirmie šādu peldkostīmu radīja Adidas. Iesākumā sportisti pret jauninājumu izturējās visai piesardzīgi. Tikai pēc 16 gadus vecā Īena Torpa (iesauka - torpēda) trim pasaules rekordiem Pan-Pacific čempionātā interesi par kostīmiem sāka izrādīt arī citi sportisti.
Sākot ar Sidnejas olimpiskajām spēlēm, bez viendaļīgajiem tērpiem uz augstiem rezultātiem nebija iespējams cerēt. Adidas toreiz apgalvoja, ka tērps uzlabo rezultātu par 3%. Var tikai minēt, cik lielu efektu nodrošina jaunie peldkostīmi.
Poliuretāna revolūcija
Pirms dažiem gadiem Starptautiskā Peldēšanas federācija (FINA) atļāva peldkostīmu ražošanā izmantot ne tikai audumu, bet arī sintētiskos materiālus. Tiklīdz ražotāji uzkrāja zināšanas un pieredzi, pilnībā no poliuretāna darinātie Jaked 01 un Arena X-Glide izraisīja pamatīgu ažiotāžu peldēšanas pasaulē.
Poliuretānam ir vairākas ūdenim ļoti piemērotas īpašības. Tas sekmē ķermeņa negrimšanu, turklāt maksimāli samazina ūdens pretestību. Peldētāji atzīst, ka izjūtas ūdenī esot pavisam savādākas. Vispirms FINA šos tērpus gan neapstiprināja, taču nākamajā pārbaudē bez izmaiņām iesniegtais Jaked 01 un minimāli pārveidotais Arena X-Glide akceptu tomēr saņēma.
Jauni favorīti
Jauno tērpu efektivitāti šogad pierādīja neskaitāmi peldētāji. Spilgtākais piemērs ir francūža Frederika Boskē aprīlī sasniegtais pasaules rekords 50 metru brīvā stila peldējumā 20,94 s - par 0,34 s uzlabojot iepriekšējo rekordu. 28 gadus vecajam Boskē iepriekš nebija pa spēkam iekļūt pat olimpisko spēļu individuālo sacensību finālā.
Taču līdztekus sajūsmai cēlās arī kritikas vilnis. Olimpiskā čempione 400 m un 800 m brīvajā stilā Rebeka Adlingtone (Lielbritānija) par jaunajiem tērpiem izteicās ļoti nosodoši: «Šie peldkostīmi ir kā tehnoloģiskais dopings. Nekad neesmu lietojusi dopingu, tāpēc nespēju izmantot šos tērpus. Daudzi uzskata, ka es sevi nostādu neizdevīgā pozīcijā, bet man nepatiktu uzvarēt sacīkstē, zinot, ka manu rezultātu uzlabojis kostīms.»
Adlingtone, tāpat kā amerikānis Maikls Felpss, pasaules čempionātā startēja ar Speedo LZR pirmajiem jaunās paaudzes darinājumiem, kuri ātruma testos krietni atpaliek no Jaked 01. Rezultāts - trešā un ceturtā vieta.
Daudzi sportisti nebija tik principiāli, un pie ražotājfirmu birojiem jau nakts melnumā stājās rindā, lai līdz sacīkšu sākumam tiktu pie kārotās preces. Brīnumkostīmi ar uzviju kompensēja mīnusus, ko sagādāja neizgulēšanās un enerģijas patēriņš, cieši piegulošo kostīmu uzstīvējot mugurā. Tiesa, pat vismodernākā tehnoloģija nespēja panākt, ka katram tīkotājam tiek pa medaļai...
Atgriešanās pie dabas
Poliuretāna drudža beigas tika iezvanītas jau pasaules čempionāta priekšvakarā, kad FINA kongresā valstu delegāti gandrīz vienbalsīgi (168 pret 7) nolēma atteikties no sintētisko materiālu izmantošanas, sākot ar 2010.gadu. Turklāt vīrieši vairs nedrīkstēs lietot tērpu, kas sniegsies virs nabas un zem ceļgaliem, bet sievietēm peldkostīms nedrīkstēs apņemt kaklu un plecus, kā arī stiepties zem ceļgaliem. Līdz 30.septembrim FINA noteiks tērpu veidošanas vadlīnijas, ražotājiem dodot laiku jauno modeļu sagatavošanai.
Šādu lēmumu atzinīgi novērtēja arī četrpadsmitkārtējā olimpiskā čempiona Maikla Felpsa treneris Bobs Boumens: «Tas ir labākais risinājums peldēšanas nākotnei.»
Tāpat FINA nopietni apsverot iespēju nošķirt rekordus, kas sasniegti pirms un pēc sintētisko tērpu ēras. Pastāv bažas, ka bez sintētiskajām «bruņām» sportistu rezultāti krasi pasliktināsies un 2009.gadā sasniegtie rekordi varētu kļūt neaizsniedzami, negatīvi ietekmējot peldēšanas tēlu.
Laiks rādīs. Katrā ziņā FINA lēmums ir vērsts uz to, lai peldētāji atgrieztos pie sporta pamatvērtībām - vienlīdzīgiem apstākļiem, kuros uzvar tas, kurš trenējies visvairāk un vislabāk. Cik nu vien mūsdienu sportā tas ir iespējams.