Būs vēl aukstāks
Lai gan pēdējos gados Eiropā un citos ziemeļu puslodes reģionos ziema bija kļuvusi siltāka un ar sniegu trūcīgāka, šoziem sals un sniegs radījis virkni problēmu. Pagājušajā nedēļas nogalē Rietumeiropas slēpošanas kūrortos lavīnas laupījušas vismaz desmit cilvēku dzīvību, savukārt Polijā pēdējās dienās nosaluši 13 cilvēki, kopējo šoziem nosalušo cilvēku skaitu palielinot līdz 122. Zviedrija mobilizējusi gandrīz visus ledlaužus, lai atbrīvotu aizsalušo Botnijas līci, raksta The Local.
Meteorologi prognozē, ka spēcīga ciklona ietekmē stiprs sals un sniegs turpmākajās dienās būs jūtams visās Rietumeiropas valstīs. Snigs pat Vidusjūras salās, kur tā ir reta parādība. Gaidāms, ka janvāris daudzās Rietumeiropas valstīs būs aukstāks par decembri, kas bija neparasti auksts. Piemēram, Īrijā pagājušais decembris bija aukstākais pēdējos 28 gados.
Arī Latvijā šī ir pēdējos gados aukstākā un sniegiem bagātākā ziema. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija liecina, ka jau tā biezo sniega segu palielinās šonedēļ gaidāmie nokrišņi. Pēdējās dienās visvairāk sasnidzis Kurzemē, kur sniega biezums Kolkā sasniedzis 41 centimetru. Atkusnis gan gaidāms tikai janvāra beigās.
Uzkarsētā Austrālija
Neparasti aukstu ziemu piedzīvo arī Āzija un Ziemeļamerika. Ziemeļaustrumāzijā šī ir bargākā ziema pēdējo sešdesmit gadu laikā. Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā sasnidzis 25 centimetrus biezs sniegs - lielākais kopš mērījumu sākšanas 1937.gadā. Ķīnas ziemeļos gaisa temperatūra noslīdēja līdz mīnus 32 grādiem pēc Celsija.
ASV šī ir aukstākā ziema pēdējo 25 gadu laikā, un šonedēļ aukstums apdraudēja pat Floridas apelsīnu plantācijas, vēsta Times.
Austrālijā pēdējās nedēļās novērots liels karstums un izcēlušies vairāki mežu ugunsgrēki. Austrālijas Meteoroloģijas birojs (BOM) ziņo, ka 2009.gads bijis otrais karstākais valsts vēsturē, jo vidējā gaisa temperatūra palielinājās par vienu grādu pēc Celsija. 2005.gadā vidējā temperatūra pieauga par 1,5 grādiem pēc Celsija. Daudzos valsts reģionos laikaposms no jūlija līdz decembrim bija visu laiku karstākais, novembrī gaisa temperatūra pārsniedza pat plus 40 grādu atzīmi.
BOM informē, ka pēdējos 60 gados katra desmitgade bijusi karstāka par iepriekšējo. Arī Pekinas Meteoroloģiskais birojs šonedēļ novērotos ekstrēmos laikapstākļus ziemeļu puslodē saista ar globālo sasilšanu. Savukārt pašreizējo auksto laiku izraisījis neparasti aukstais ūdens Atlantijas okeānā.