Ziedo maz
Vainojot Kultūras ministriju (KM) finansiālās palīdzības pārtraukšanā, otrdien Teātra observatorijas vadība paziņoja, ka teātri slēdz un 30 aktieri un darbinieki reģistrēsies kā bezdarbnieki. Līdzekļu vākšanas kampaņā, kurā piedalījās komponists Raimonds Pauls un atbalstu izteica citi sabiedrībā pazīstami cilvēki, izdevies sarūpēt nieka 550 latu. «Cilvēki ziedoja pa pieciem, pa desmit latiem, un liels viņiem paldies,» pateicas G. Poļiščuka un atzīmē, ka no valsts šogad nav nācis nekāds atbalsts.
Pērn KM teātrim piešķīra 100 tūkstošus latu, savukārt 150 tūkstošus tas nopelnīja no pārdotajām biļetēm. «80 tūkstošus mēs samaksājām nodokļos, bet valstij droši vien ir izdevīgāk, ka mēs ejam uz bezdarbniekiem un prasām pabalstus,» spriež režisore. Absurdi viņai šķiet KM ierēdņu pretargumenti naudas piešķiršanai, norādot, ka teātris ir privāts. «Kā kultūra var būt privāta!?» neizprot G. Poļiščuka.
Panākt tikšanos ar kultūras ministru Intu Dālderi viņai neesot izdevies. KM sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule apgalvo, ka «tā nav tiesa». Režisore pati neesot lūgusi ministra birojam ieplānot tikšanos.
Dienas uzrunāts, I. Dālderis skaidrot radušos situāciju pats nevēlējās, bet nosūtīja jau iepriekš medijiem pausto viedokli. Viņš uzskata, ka pusmiljona latu lielā dotācija, ko četru gadu laikā teātris ir saņēmis, «ir pietiekami liela summa, lai teātris nostabilizētu savu saimniecisko darbību, ieietu Latvijas teātra mākslas apritē un nodrošinātu stabilus pamatus turpmākai attīstībai». Samazinātā budžeta apstākļos KM šogad prioritāri atbalstīja valsts dibinātus teātrus. Teātra observatorijai I. Dālderis iesaka piedalīties Valsts kultūrkapitāla fonda konkursos, kā to dara citas nevalstiskās organizācijas.
Zāle ar 200 vietām
G. Poļiščuka pēc palīdzības vērsās Rīgas domē, taču par iespējamo pašvaldības atbalsta veidu un apmēru runāt vēl ir pāragri. Pilsētas īpašuma komitejas vadītājs A. Ameriks apliecina, ka uzņēmums Rīgas nami varētu teātrim atvēlēt telpas Kongresu nama otrajā stāvā, prasot maksāt tikai par komunālajiem maksājumiem, jo «tas ir viens no mākslinieciskajā ziņā nozīmīgākajiem teātriem». Līdzšinējās «observatorijas» telpās Tērbatas ielā bija aptuveni 50 sēdvietu, šajā zālē ir vietas 200 skatītājiem, tai ir atsevišķa ieeja un ģērbtuve. A. Ameriks ir pārliecināts, ka ar to pietiktu, lai teātris spētu pats sevi nodrošināt. Tuvākajos gados Kongresu namu plānots pārbūvēt par akustosko koncertzāli, taču šīm telpām rekonstrukcija neesot nepieciešama.
Tomēr G. Poļiščuka šaubās, ka teātri atjaunot būs iespējams: «Gandrīz visi jau ir aizgājuši, grūti būtu savākt atpakaļ trupu, tehniskos darbiniekus.»