Kā raksta Krievijas prese, viņa esot 2009. gada decembrī nogalinātā dagestāniešu kaujinieku komandiera Umalata Magomedova atraitne. Čečenu separātistu līdera Doku Umarova paziņojums par Maskavas terora aktu organizēšanu liek apšaubīt Čečenijas promaskaviskā prezidenta Ramzana Kadirova apgalvojumus par separātistu galīgo sakāvi.
Krievijas opozīcija tagad pieļauj, ka valsti šokējusī traģēdija var novest pie kārtējām izmaiņām politikā. Pazīstams Vladimira Putina kritizētājs publicists Andrejs Piontkovskis atgādina, ka bijušais Krievijas prezidents, tagadējais valdības vadītājs V. Putins nonāca Kremlī uz 1999. gada rudens terora aktu «viļņa». Publicists 2010. gada marta terora aktus vērtē kā iespēju V. Putinam sākt gatavoties 2012. gada prezidenta vēlēšanām, kurās daudzi Krievijas politikas zinātāji paredz viņa atgriešanos Kremļa saimnieka amatā.
Trieciens reputācijai
Šīs nedēļas terora akti neapšaubāmi ir trieciens ne tikai Kremļa lolotā R. Kadirova, bet arī paša V. Putina reputācijai. Tieši viņš pēc katra teroristiskā uzbrukuma kopš 1999. gada ir solījis sakaut Ziemeļkaukāza pagrīdi. Viņa pēdējais solījums «izurķēt teroristus no kanalizācijas dibena» tieši sasaucas ar desmit gadu seniem paziņojumiem. Prezidents Dmitrijs Medvedevs ir pārņēmis priekšteča intonāciju, solot pret teroristiem vērsties «stingri, nežēlīgi un preventīvi». «Jebkurā gadījumā mēs visus sameklēsim un visus sodīsim,» viņš paziņoja, ceturtdien ierodoties Dagestānā. Arī tur šonedēļ nogranda sprādzieni, aiznesot 12 cilvēku, galvenokārt miliču, dzīvību terora aktā, ko tieši saista ar pirmdien Maskavā notikušo.
Tiesa gan, nav īpašu pazīmju, ka Ziemeļkaukāzā varētu atsākties plaša mēroga karš, kā notika 1999. gadā. Galvenā loma paredzēta specdienestiem, kam, D. Medvedeva vārdiem runājot, «jāveic kinžala dūrieni teroristiem, iznīcinot arī viņu apmetnes vietas».
Panika saglabājas
Viens no opozīcijas kustības Solidaritāte līderiem Boriss Ņemcovs bažījas, ka vara tagad kārtējo reizi ierobežos pilsoņu tiesības un brīvības. Viņš norāda, ka pēc skolas sagrābšanas Beslanā 2004. gadā Krievijā tika atceltas gubernatoru vēlēšanas, lai gan neviens īsti nepamatoja, kā vēlēšanas varētu būt saistītas ar terorismu. Savukārt tiesību aktīvists Ļevs Ponomarjovs norāda - ja prezidenta amatā būtu V. Putins, noteikti sekotu brīvību ierobežojumi. Tagad situācija tomēr atšķiroties.
Dzīve Maskavā tikmēr atgriežas iepriekšējās sliedēs. Lai gan Dienas korespondents novēroja, kā metro pasažieri kādā stacijā panikā pamet vilciena vagonu, kurā iekāpa divi kaukāzieši. Miliču skaits metro ir ievērojami palielināts.