Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +5 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Vulkānu postošais spēks varētu pastiprināties

Pirms pāris gadiem Īslande kļuva par vienu no pirmajām pasaules finanšu krīzes bezdelīgām, bet tagad Īslandē vērojamais vulkāna izvirdums varētu liecināt par gaidāmām pasaules klimata pārmaiņām, kas cilvēcei var sagādāt vēl lielākas nepatikšanas. Daži asprāši pat pamanījušies saskatīt saistību starp abiem notikumiem, piemēram, internetā klīst joks, ka «Īslandes ekonomikas pēdējā vēlēšanās bija, lai tās pelni tiktu izkaisīti virs Eiropas».

Uzmana citus vulkānus

Eijafjadlajegidla vulkāna izvirdums, kas paralizēja gaisa satiksmi gandrīz visā Eiropā, varētu būt priekšvēstnesis citiem, daudz spēcīgākiem izvirdumiem, kam būtu vēl nepatīkamākas sekas. Zinātnieki īpaši uzmanīgi vēro divus citus Īslandes vulkānus - Katlu un Heklu, kas atrodas netālu no šobrīd aktīvā vulkāna. Šobrīd gan nekas neliecina par kāda līdzās esošā vulkāna mošanos, taču iespējamo aktivizēšanos var noteikt ne agrāk kā dažas dienas pirms izvirduma. «Aptuveni 50% gadījumu pēc viena vulkāna izvirduma tiek aktivizēts kāds no citiem, kuri atrodas vienā sistēmā,» stāsta LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs, profesors Ģirts Stinkulis. Vēstures liecības rāda, ka katru reizi pēc Eijafjadlajegidla izvirduma no miega pamodies arī vulkāns Katla.

Īslandes vēsturē saglabājušās liecības par Laki vulkāna izvirdumu 1783. gadā, kas radīja milzīgu postu ne tikai Īslandē, bet arī tālu aiz tās robežām. Atmosfērā nokļuva milzīgs daudzums kaitīgo izmešu, indīgās vielas nobendēja labību un mājlopus. Pēc vulkāna izvirduma nomira vairāk nekā puse Īslandes mājlopu un līdz pat 25% iedzīvotāju. Vulkāna pelnu smogs un klimata pārmaiņas skāra arī lielu daļu Eiropas, izraisot badu, kas tiek minēts kā viens no 1789. gada Lielās franču revolūcijas cēloņiem.

ASV zinātnieku dati liecina, ka pašlaik pasaulē darbojas 18 aktīvu vulkānu, ieskaitot trīs Kamčatkas pussalā. Vulkanologu prognozes liecina, ka vulkānu izvirdumu skaits un stiprums varētu pastiprināties, īpaši reģionos, kur vulkāni atrodas zem ledāju «cepures». Tas tiek skaidrots ar globālās sasilšanas sekām. «Globālā sasilšana izkausē ledājus, un tas ietekmē magmatiskās sistēmas,» aģentūrai Reuters stāsta Īslandes vulkanologs Freisteins Sigmundsons. Ledāju cepures izkušana samazina spiedienu uz iežiem, tādēļ tiem ir vieglāk pārvērsties magmā un lauzties uz Zemes virspusi.

Globālā atdzišana

No otras puses, vulkānu izvirdumi varētu ierobežot globālo sasilšanu, jo izvirduma laikā izdalās sēra dioksīds, kas aizkavē saules gaismas nonākšanu līdz zemei. «Vulkāna pelni ļoti labi atstaro saules gaismu. Ja tie pārklāj lielu teritoriju, ir bijis precedents, kad tas par veselu grādu samazina vidējo gaisa temperatūru un noteiktā laika periodā neienākas raža, radot diezgan lielu postu reģionam,» stāsta LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors Ervīns Lukšēvičs.

Zinātnieki gan uzskata, ka Eijafjadlajegidla izvirdums ir pārāk mazs, lai radītu tādas sekas. Lielāko satraukumu joprojām izraisa gaisa satiksmes traucējumi, kas radušies pelnu mākoņa dēļ. Lidsabiedrības žēlojas, ka ierobežojumi noteikti bez pietiekama pamatojuma, balstoties uz matemātiskiem modeļiem, kas tika izstrādāti pēc Černobiļas AES avārijas, lai kontrolētu piesārņojuma plūsmu. «Lēmumus vajadzētu pieņemt, balstoties uz reālo stāvokli debesīs, nevis uz teorētiskiem modeļiem,» uzskata Starptautiskās Gaisa satiksmes asociācijas vadītājs Džovanni Bisinjāni. Pēc kritiķu domām, nav attaisnojuma tam, ka cilvēce iemācījusies nosūtīt cilvēku uz Mēness, bet nemāk noteikt lidojuma drošību starp divām Eiropas pilsētām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Receptes visam rudenim

Vienkārši ēdieni ar svētku garšu – ne tikai svētkiem, bet arī darba dienām.

Stāvoklis starp dzīvību un nāvi

Miruša ķermeņa atdzīvināšana kā romānā par Frankenšteinu varētu būt reālāka, nekā šķiet. Zinātnieki nākuši klajā ar pieņēmumu, ka starp dzīvību un nāvi patiešām ir vēl viens starpposms, kas varētu ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?