Maz ticams, ka Kijevas vēlme tiks īstenota, jo ANO miera uzturētāju izvietošana ir jāatbalsta piecām ANO Drošības padomes (DP) pastāvīgajām dalībvalstīm, kuru vidū ir Krievija, kas, visticamāk, balsotu pret. Tomēr pēdējos gados ANO DP ir sankcionējusi miera operācijas vairākās valstīs un reģionos, kuru iedzīvotāji paši nespēj atrisināt ilgstošus un asiņainus konfliktus.
ANO uzsver, ka laikā, kad pasaulē nepārtraukti uzliesmo jauni konflikti, miera uzturētāju loma stabilitātes nodrošināšanā ir nepārvērtējama. Tādēļ organizācija mudina globālo sabiedrību aktīvāk iesaistīties, lai palīdzētu stiprināt ANO miera uzturētāju, dēvētu par «zilajām ķiverēm», spēkus.
Pakļauti uzbrukumiem
Apvienoto Nāciju 70 gadu ilgajā vēsturē organizācija koordinējusi 71 miera uzturēšanas operāciju, kurās piedalījušies vairāk nekā miljons miera uzturētāju. Pašlaik aktīvajā fāzē ir 16 operācijas (tajās piedalās vairāk nekā 125 tūkstoši cilvēku) četros kontinentos, visvairāk - Āfrikā, kur darbojas deviņas miera uzturētāju misijas.
Kopš ANO pirmās miera operācijas pirms 67 gadiem dzīvību zaudējuši kopumā 3300 miera uzturētāji. 2014. gadā visā pasaulē dzīvību zaudējuši 126 ANO miera uzturētāji, tādējādi jau septiņpadsmito gadu pēc kārtas bojā gājuši vairāk nekā simts miera uzturētāju.
«Gandrīz ik dienu visā pasaulē, galvenokārt Mali, mēs zaudējam miera uzturētājus,» stāsta ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera operāciju jautājumos Ervē Ladsūzs. «Mali pašlaik ir mūsu visbīstamākā misija.» Divos gados kopš ANO miera operācijas sākuma Rietumāfrikas valstī Mali nogalināti jau 50 miera uzturētāji.
Karstajos punktos strādājošajiem ANO miera uzturētājiem diendienā ne tikai jāaizsargā civiliedzīvotāji un kā vidutājiem jāiesaistās sarunās starp konfliktējošajām pusēm, bet arī jārūpējas par savu drošību.
Gan Mali, gan Centrālāfrikas Republikā «zilās ķiveres» ir pakļautas tādu bruņoto grupējumu uzbrukumiem, kuriem nav tīkama miera uzturētāju klātbūtne.
Izmantojuši bērnus
Pagājušajā piektdienā tika atzīmēta Starptautiskā ANO miera uzturētāju diena. ANO ģenerālsekretārs Bans Ki Muns sacīja, ka organizācija ir modernizējusi miera uzturēšanas operācijas, ieviesusi jaunas tehnoloģijas, paplašinājusi atbalstītāju loku un nostiprinājusi sadarbību ar reģionālajām organizācijām.
«Tai pašā laikā pieprasījums ir daudz lielāks par mūsu resursiem. Mums ir nepieciešams labāks finansējums, apmācība un aprīkojums. Mūsu karavīriem un policistiem ir jāpilda sarežģīti uzdevumi, vienlaikus ievērojot augstākos rīcības standartus,» paziņoja ANO vadītājs.
Bans Ki Muns norādīja, ka ANO vēlas, lai pasaules attīstītās valstis atjaunotu savu vēsturiski ietekmīgo lomu un nosūtītu karavīrus uz miera uzturēšanas misijām, kā arī lūdza spēcīgāku politisko atbalstu no ANO dalībvalstīm, kas pilnvaro, finansē un nosūta karavīrus uz miera misijām.
ANO miera uzturētāju labos darbus aizēnojušas izskanējušās apsūdzības seksuālajos noziegumos. Pagājušajā mēnesī augsta ANO amatpersona britu laikrakstam The Guardian noplūdināja slepenu ziņojumu, kurā teikts, ka miera uzturētāji no Francijas, Ekvatoriālās Gvinejas un Čadas seksuāli izmantojuši bērnus Centrālāfrikas Republikā no 2013. gada decembra līdz 2014. gada jūnijam.
ANO atzinusi, ka pērn ziņots par 51 gadījumu, kad miera uzturētāji pastrādājuši seksuālus noziegumus, kas ir mazāk nekā 2005. gadā, kad saņemti 340 ziņojumi.