Rumānijā, kur ir kontinentā lielākā čigānu diaspora, no aptuveni diviem miljoniem tur mītošo čigānu 80% dzīvo nabadzībā. Savukārt kaimiņvalstī Moldovā 2007. gadā 59% čigānu dzīvoja «pilnīgā nabadzībā». Bulgārijā, kur mīt 750 tūkstoši čigānu, šīs minoritātes vidū nabadzība ir četras reizes augstāka nekā starp pārējiem bulgāriem.
Eiropas jaunākajā valstī Kosovā 2010. gadā bez darba bijuši 97% čigānu. Bet no aptuveni 11,5 tūkstošiem Latvijā dzīvojošo čigānu 2011. gadā mazāk nekā 5% bijis pastāvīgs darbs.
Amnesty International uzsver, ka čigāniem ir regulāri jāsaskaras ar rasistiskiem uzbrukumiem. Piemēram, Ungārijā no 2008. gada jūnija līdz 2011. gada jūlijam reģistrēti vismaz 50 vardarbīgi uzbrukumi čigāniem. Deviņos gadījumos reģistrēta upura nāve. 2009. gadā 64% aptaujāto čigānu apgalvoja, ka pēdējā gada laikā ir izjutuši diskrimināciju. Bet Bulgārijā 2011. gada beigās notika protesti, kuros čigāni tika vainoti valstī plaši izplatītajā korupcijā.
Ziņojumā teikts, ka daudzas valstis ir izstrādājušas plašas programmas čigānu sociālā stāvokļa uzlabošanai, tomēr tikai neliela daļa no mērķiem realizēta. «Eiropai ir laiks pamosties un pilnībā apturēt marginalizēto kopienu vajāšanu,» uzskata Amnesty International.