No Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta Bior saņemtie testēšanas pārskati apliecina, ka visos 10 PVD ņemtajos SIA Forevers ražotās produkcijas un izejvielu paraugos ir konstatēta zirga gaļa. Paraugi izmeklēti akreditētā Eurofins/GfA laboratorijā Vācijā.
PVD pārbaudēs secināts, ka vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA Aibi kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam SIA Forevers.
PVD ģenerāldirektors Māris Balodis informē, ka SIA Aibi piemērots 500 latu sods par pārtikas izsekojamības nenodrošināšanu. «Visām kautuvēm, kuras nevarēs pierādīt liellopu gaļas izsekojamību, jārēķinās ar soda sankcijām,» norādīja PVD vadītājs. Viņš arī sacīja, ka kilograms zirga gaļas maksā 95 santīmus, savukārt liellopu gaļas - 1,50 latu, tādējādi runa ir ne tikai par krāpšanos ar dokumentiem, bet arī par ievērojamiem naudas līdzekļiem.
Forevers Kvalitātes nodaļas vadītāja Irina Zoļina informē, ka uzņēmums pagaidām vēl nav saņēmis ņemto gaļas paraugu analīžu rezultātus, tāpēc nezina, vai tajos ir konstatēta zirga gaļa. Viņa uzsvēra, ka gaļu uzņēmumam piegādājusi sertificēta lopkautuve un pavadzīmēs ar veterinārārsta zīmogu apstiprināts, ka tā ir liellopu gaļa. «Uzņēmumā gaļas izcelsmi pārbaudīt nav iespēju, bet nebija arī nekāda pamata neticēt sertificētas lopkautuves izdotai pavadzīmei. Ja nu tā ir bijusi zirga gaļa, tad mēs esam apšmaukti,» uzsvēra I. Zoļina. Savukārt SIA Aibi lopkautuvē nesniedza komentārus par PVD paziņojumu.
Forevers zirga gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA Heinors - starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirgu gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA Forevers. Pārkāpumus PVD ir konstatējis vēl trīs citās kautuvēs - SIA Viļumene, z/s Kalnpierbes un SIA Musino -, kurās nav nodrošināta zirga gaļas izsekojamība. Visos gadījumos par konstatētajiem pārkāpumiem PVD ir sācis administratīvā pārkāpuma lietas.
Tā kā gaļas pārstrādes uzņēmumi dažādu apsvērumu dēļ nevēlas pieņemt zirga gaļu no kautuvēm, šī gaļa vienkārši tiek noformēta kā liellopu gaļa, un tā ir Latvijā vispārpieņemta prakse, atzīst lopkautuves SIA Viļumene vadītāja un sertificēta veterinārārste Maija Vidomska. «Patiesība ir tāda, ka lopkautuvēs nonāk veci zirgi, kas vairs nav derīgi darbam, piemēram, ar lauztām kājām. Savā ziņā tā ir zināma žēlsirdība pret dzīvnieku, jo neviens zemnieks pat ar veterinārārsta palīdzību nespēs tādu zirgu izārstēt. Visā Eiropā to dara, arī Latvijā padomju laikos masveidā nāca iekšā zirga gaļa no Latīņamerikas, un tas īpaši netika afišēts. Apzināmies, ka tā ir zināma patērētāju maldināšana, tomēr dzīve ir dzīve,» sacīja kautuves vadītāja un norādīja, ka gada laikā Viļumenē tiek nokauti astoņi zirgi. Arī lopkautuves SIA Heinors īpašnieks Edgars Turcis atzina, ka pērn uzņēmumam Forevers ir piegādāti seši zirgi, kas pavadzīmēs tikuši noformēti kā liellopu gaļa.
Vairākas lielveikalu ķēdes, arī Rimi un Maxima, paziņojušas, ka līdz turpmākas informācijas saņemšanai pārtrauc Forevers produkcijas tirdzniecību.
LETA