Atbildes rāda – cilvēki gan Latvijā, gan arī citās valstīs apliecina gatavību atjaunot ierasto dzīvesveidu – atsākt strādāt birojā (nevis mājās), apmeklēt teātrus, koncertus un sporta sacensības, doties uz kafejnīcām, rīkot konferences un svinības, kā arī ceļot. Bailes no Covid-19 vismaz pagaidām nav atstājušas tik spēcīgu ietekmi, lai daudzi uzskatītu, ka viņiem ieradumi jāmaina uz ilgiem gadiem.
Temats par to, vai baiļu faktors nākotnē ietekmēs tūrisma nozari, pēdējā laikā ir apspriests vairākās šīs nozares pārstāvju diskusijās un sarunās. Tajās secināts, ka par bailēm daudz lielāks drauds tūrisma nozarei ir tas, ka pēc Covid-19 krīzes daudziem cilvēkiem būs visai saspringta finansiālā situācija, kas liks atteikties vismaz no tāliem ceļojumiem, un arī daudziem uzņēmumiem nāksies rūpīgi apsvērt tēriņus, taupot uz darījumu braucienu rēķina.
Covid-19 pandēmija, protams, ir radījusi milzīgus riskus, un to ierobežošanai ieviesti iepriekš tik globālā mērogā nepielietoti drošības pasākumi, tomēr jāņem vērā, ka dažādi draudi pastāvējuši arī iepriekš. Nu nav bijis tā, ka līdz jaunā koronavīrusa uzvaras gājienam mēs visi dzīvojām absolūti drošā pasaulē! Taču ne terora akti, kas pirms dažiem gadiem notika vairākās Eiropas pilsētās, ne militārie konflikti un nemieri dažādos pasaules reģionos, ne dabas katastrofas, ne lidmašīnu, kuģu un citu transporta līdzekļu avārijas cilvēkus neatturēja no ceļošanas, bet tikai ietekmēja ceļojuma laiku un galamērķu izvēli. Tā, piemēram, tiek uzskatīts, ka terorisma uzliesmojumi Rietumeiropā mudināja ceļotājus izvēlēties iepriekš mazāk populārus, taču tobrīd drošākus maršrutus, kā rezultātā populāra kļuva frāze "Doties uz Reikjavīku, nevis Parīzi".
Ceļošanai šī jēdziena plašākajā nozīmē, kas ietver gan atpūtas tūrismu, gan starptautisko sadarbību zinātnē, biznesā un citās jomās, gan kultūras un sporta notikumu apmeklēšanu, gan dabas objektu izpēti, ir senas tradīcijas, turklāt ceļošana ir arī neatņemama mūsdienu civilizācijas sastāvdaļa, kas tā vienkārši neizzudīs.
Taču patlaban ir vienkārši jānogaida un jāpaliek mājās, apzinoties, ka nedrīkst riskēt ar savu un ar līdzcilvēku veselību. Nevajag kultivēt paniku, bet nevajag arī ignorēt reālo situāciju!
ilsa