Ir dzirdēts arī par finansiāliem zaudējumiem, ko cilvēki cietuši, iekrītot interneta vidē vai telefonsarunās izliktās lamatās. Nereti šādos gadījumos tiek fiksēta balansēšana uz likumības robežas, jo cilvēki, kuri kļuvuši par upuriem, paši viegli un ātri uzticējušies viltniekiem, nav bijis, piemēram, uzbrukuma un aplaupīšanas uz ielas. Nenoliedzami juridiskās nianses ir likumsargu ziņā un dažādos gadījumos atšķiras, taču diemžēl nevar izslēgt arī tādus faktorus kā lētticība, naivums un neprasme turēties pretī manipulēšanai.
Viens piemērs. Nesen sociālajā tīklā Facebook.com parādījās kādas personas piedāvājums – samaksāt viņai daudzus simtus eiro par ceļojumu pa kādu eksotisku valsti, vien aviobiļetes katram ceļojuma dalībniekam pašam jānopērk. Kāda feisbuka lietotāja painteresējās, vai ceļojuma organizētājai ir tūrisma pakalpojumu sniegšanai nepieciešanā licence, vai šis bizness ir reģistrēts un iekļauts PTAC koordinētajā Tūrisma operatoru un aģentu datubāzē. Atbilde bija – nē un nekādu licenci, nekādu reģistrēšanos šai personai nemaz nevajagot. Taču vēl pārsteidzošāki bija citu diskusijas dalībnieku komentāri, kuros dominēja nostāja – ko "piesienās", prasot par kaut kādu licenci?
Respektīvi, izrādās, ka loģiski jautājumi par to, vai piedāvājums ir uzticams un drošs, tiek uztverti kā lieki un pat nepamatoti.
Taču, ja ir tādi cilvēki, kuri ir gatavi šķirties no simtiem eiro, tiklīdz ierauga banālas fotogrāfijas, ko papildina patētiskas frāzes, pat nepārbaudot juridiskos aspektus, tad nav brīnums, ka pēc tam jādzird žēlabaini stāsti par cietējiem, kuri zaudējuši naudu.
Protams, varbūt no konkrētās ceļojuma organizētājas projekta izaugs spēcīga, godīga licencēta tūrisma kompānija. Un, protams, cilvēki ir finansiāli cietuši, krahu piedzīvojot oficiāli reģistrētām tūrisma un citu nozaru kompānijām un pat slavenām bankām. Taču tādēļ jau nav jāuzticas katram svešiniekam, kurš mēģina kaut ko pārdot internetā.
Tas ir finanšu pratības pamats – vienmēr, pirms kādam atdot savu naudu, padomāt, kas ir zināms par to cilvēku, uzņēmumu un organizāciju, kas prasa naudu. Turklāt it īpaši aktuāli tas ir patlaban, tuvojoties Ziemassvētkiem, kad starp respektablām, uzticamām labdarības akcijām var pavīdēt arī visai savdabīgi ziedojumu vācēji.
Vecsčekists
trushu skaistumkonkurss
Pravietisnejaukais