Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +1 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 25. novembris
Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne

Jauna iespēja mūsu valstij

Pretēji prognozēm, ka prasība, lai daudziem strādājošajiem būtu Covid-19 digitālais sertifikāts, Latvijā radīs milzīgu bezdarbnieku skaita pieaugumu, tā nav noticis.

Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) janvāra beigās, februāra sākumā bija reģistrēti nedaudz vairāk par 62 tūkstošiem bezdarbnieku. Tas patiešām ir vairāk nekā pērn rudens sākumā, bet mazāk nekā Covid-19 pirmā uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī.

Personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia veiktā aptauja rāda – tikai 11% darba devēju nācies pārtraukt darba attiecības ar kādu strādājošo tāpēc, ka viņam nav Covid19 sertifikāta. Pat valdību bieži kritizējošās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš aģentūrai LETA atzinis, ka "bažas par obligātās vakcinācijas prasības ietekmi uz darba tirgu bija lielākas nekā izrādījās realitātē".

Nesen NVA bija reģistrēti nedaudz vairāk kā 20 tūkstoši vakanču, un, lai gan bezdarbnieku skaits pārsniedz vakanču skaitu vairāk nekā trīs reizes, nevar sacīt, ka janvārī fiksētais bezdarba līmenis – 6,9% – būtu uzskatāms par dramatiski augstu. Turklāt svarīgi ir tas, ka līdzīgs bezdarba līmenis – 6,4% – bija arī 2020. gada janvārī, tātad vēl pirms Covid19 krīzes. Pandēmija nav mainījusi arī tādu gadiem ilgi vērojamu tendenci, ka augstākais bezdarba līmenis ir Latgalē, un janvārī tas bija 14,6% – aptuveni divas reizes augstāks nekā pārējos reģionos un aptuveni trīs reizes augstāks nekā Rīgā un Pierīgā.

Taču divi pandēmijas gadi nodarbinātības jomā ienesuši tādu pārmaiņu kā attālinātais darbs. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, pērn trešajā ceturksnī Latvijā attālināti strādāja 13,1% no visiem nodarbinātajiem, bet dažās nozarēs pat vairāk nekā 50% nodarbināto. Kompānijas Microsoft starptautiskais pētījums rāda, ka vairāk nekā 70% darbinieku vēlas attālināti strādāt ilgtermiņā. Pandēmijas laiks ievērojami paplašinājis to profesiju loku, kurās svarīgāks par darba galdu trokšņainā birojā ir dators ar interneta pieslēgumu rāmā vidē. Latvijai šī tendence var kļūt gan par ekonomiskās jaudas mazinātāju, gan tieši pretēji – par stiprinātāju.

Asā tonī pausts pārmetums "Bet latvieši aizbrauc!" vietā un nevietā tiek veltīts politiķiem, un nenoliedzami 2009. gada krīzes ietekmē daudzi latvieši devās uz turīgākajām Eiropas valstīm. Taču tagad Latvijai ir iespējas kļūt par vietu, no kuras neaizbrauc attālināti strādājoši profesionāļi un kurā pat ierodas digitalizēto jomu pārstāvji no citām valstīm. Protams, ja vien Latviju nepārspēs mūsu Baltijas kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva, kā jau tas ir noticis daudzās jomās.

Unnāk no pilsētām

pari

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai Latvijai nepieciešami ārzemju studenti?

Latvijas universitātes, tāpat kā augstākās izglītības iestādes visā pasaulē, aktīvi strādā, lai piesaistītu ārvalstu studentus. Kādi ir galvenie iemesli, kāpēc augstskolas ir ieinteresētas ārva...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē