Politiķu iecere mazināt ēnu ekonomiku un tā iegūt vairāk naudas valsts budžetā nav naiva arī tāpēc, ka atbilst daudzās biznesa nozarēs valdošajam noskaņojumam, un, kā norādījuši paši uzņēmēji, tad godīgie nodokļu maksātāji pret saviem pelēkajā zonā iestigušajiem konkurentiem ir gatavi cīnīties visai mērķtiecīgi. Pēdējā laikā vairākas nozares, to vidū būvniecība, apsardze un citas, šo nozaru profesionālo organizāciju darba rezultātā ir veikušas pamatīgu pašattīrīšanās procesu, pierādot, ka vairs neakceptē shēmošanu ar nodokļiem un konkurences kropļošanu.
Taču ir vēl kāds būtisks aspekts. Gan Baltijas ēnu ekonomikas pētnieks Arnis Sauka, gan par Eiropas ēnu ekonomikas pētniecības aizsācēju atzītais Frīdrihs Šneiders ir norādījuši, ka rezultatīva tautsaimniecības pelēkās zonas mazināšana iespējama tikai tad, ja valsts sektors atbildīgi tērē nodokļos iekasēto naudu un nodrošina tēriņu pārskatāmību. Un šajā aspektā mūsu valstī ir problēmas. To kārtējo reizi pierādīja arī nesenie konflikti par Latvijas simtgades svinību izmaksām.
Dažs labs valsts sektora pārstāvis nepieciešamību pamatot sabiedrībai savus lēmumus un nodrošināt nodokļu maksātāju naudas tērēšanas caurspīdīgumu uztvēra kā personisku apvainojumu.
Turklāt tādi gadījumi, kad valsts sektora pārstāvji demonstrē šokējošu neizpratni par to, ka viņiem ir uzticēta visu nodokļu maksātāju nauda un ka viņu pienākums ir sabiedrībai atskaitīties par katru izlietoto centu, ir bijuši arī iepriekš un, spriežot pēc histēriskajiem strīdiem saistībā ar Latvijas simtgades koncerta izdevumu publiskošanu, būs arī turpmāk.
Tomēr beidzot ir laiks saprast – nauda, kas nonāk valsts sektora rīcībā, nav ministru un ierēdņu privātie līdzekļi, šo naudu ar savu darbu ir sarūpējuši visi nodokļu maksātāji. Protams, allaž kāds apgalvos, ka tērēts tiek nepareizi un ne vienmēr šī kritika būs pamatota, taču valsts sektora pārstāvju izvairīšanās tēriņus loģiski izskaidrot un vismaz censties pamatot ir apvainojums visiem godīgajiem nodokļu maksātājiem un it īpaši tiem uzņēmējiem, kuri cīnās pret ēnu ekonomiku savā nozarē.
MM
inga
P