Lasīju ziņu, ka jūsu biedrība rīko priekšvēlēšanu diskusiju ar partiju līderiem par tautiešu atgriešanos dzimtenē.
Jā, tikai gribēju precizēt – ne tikai par atgriešanos, bet arī par saiknes veidošanu ar tiem, kuri vēl atrodas ārpus Latvijas.
No politiķiem cerat saklausīt kaut ko tādu, kas tiešām būtu kā labs risinājums?
Mēs uz to ceram, protams, taču galvenais mērķis ir iekustināt sarunu par šīm tēmām. Pie mums arvien vairāk tiek runāts par reemigrāciju kā demogrāfisko problēmu risinājumu, kas būtu tāds kā imigrācijas aizvietošanas veids, bet reti tiek ņemtas vērā tieši šo ārzemēs dzīvojošo tautiešu konkrētās vajadzības, ar viņiem arī retāk konsultējas, lai saprastu, tieši kāda valsts rīcība būtu sagaidāma un tieši no viņu skata punkta.
Politiķi mēdz aizrauties ar dažādu labumu vairāksolīšanu ar domu, ka tā atvilinās aizbraucējus atpakaļ. Tie, kas nav aizbraukuši, dažkārt jūtas aizvainoti, ka viņiem nekādas piemaksas, stipendijas, subsidētās darba vietas netiek.
Diasporai ir vairākas vajadzības attiecībā uz pastāvīgas saiknes izveidošanu. Taču, ja runājam tieši par reemigrāciju, tad ir vairākas ļoti konkrēti zināmas, pētījumos apstiprinātas motivācijas, lai atgrieztos.
Reizēm finansiāls atbalsts nav pirmais iemesls, kādēļ šie cilvēki izvēlas atgriezties.
Par to pārliecināmies arī mūsu biedrības rīkotajos pieredzes stāstu vakaros, kas notiek ik mēnesi.
Kas ir tas, kas reāli motivē atgriezties? Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai?
Arī tas, taču pārsvarā runa ir par šķēršļu nojaukšanu. Piemēram, saistībā ar bērna iekārtošanu skolā – līdz šim tas pieejams, tikai deklarējot dzīvesvietu, respektīvi, atrodoties jau Latvijā, kas ārzemnieka gadījumā nav iespējams. Tas ir tikai viens piemērs, bet ir virkne šādu dažādu šķēršļu, kas tiek risināti arī ar topošo diasporas likumu. Viens no mūsu rīkotās priekšvēlēšanu diskusijas mērķiem ir arī politiķiem likt saprast diasporas likuma nopietnību, pašiem arī izsecināt, ka daudzi no tiem risinājumiem, kas šajā diasporas likuma projektā ir ielikti, ir ļoti vērtīgi un tiešām arī risina to problēmjautājumu.
Visu interviju lasiet laikrakstaDiena otrdienas, 28. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!