Kaut arī ar skaistajiem un smaržīgajiem ziediem peonijas mūs priecē vasaras sākumā, par to labklājību jāparūpējas jau rudenī – mēslojot un dalot, pārstādot. Septembris ir īstais laiks ķerties pie šī darba.
Peoniju mūžs ir garš – runā, ka vienā un tajā pašā vietā peoniju krūms var augt pat simt gadu. Pamestos dārzos un pie nolaistām ēkām bieži varam redzēt brikšņus un nezāles, bet starp tām agrākās puķu dobes vietā lepni zied peoniju jeb pujeņu cers! Veidojot peoniju stādījumus, plānojiet košumdārzu tā, lai nevajadzētu tās ļoti bieži pārstādīt, jo traucēšana šim augam nav pārāk tīkama, tam labāk iet pie sirds, ja vienā un tajā pašā vietā tas var augt pat vairākus desmitus gadu. Puķkope un vairāku dārzkopības grāmatu autore Guna Rukšāne skaidro, ka lakstveida peonijas dalās pēc to ziedkopas formas vienkāršajās (plānajās), puspildītajās un pildītajās, kuras savukārt dala trīs apakšgrupās: rožveida, lodveida, vainagveida. Lielākā daļa peoniju šķirņu ir ar pildītiem ziediem. Peonijas ir izturīgas un demokrātiskas audzēšanas prasību ziņā, ja ir iejutušās vietā un tā ir šīm puķēm atbilstoša. Ir divu veidu peonijas – kokveida un lakstveida jeb parastās. Gan vienām, gan otrām derēs pārstādīšana rudenī. Peonijām nepieciešama viegla, lekna, sārmaina augsne ar labu drenāžu. Tām nepatīk zemi gruntsūdeņi un skāba augsne.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 19. septembra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!