Jāsāk ar to, ka vēl pārdomātāku un izkoptāku dabas tūrisma infrastruktūru kā Somijā grūti iedomāties. Ceļojumu uz šo valsti bez problēmām var saplānot jau mājās pie datora – kaut vai tikai ielūkojoties mājaslapā https://www.nationalparks.fi/, kurā atrodama patiesi praktiska un noderīga informācija par katru no 40 Somijas nacionālajiem parkiem. Turklāt ne tikai par apskatīšanas vērtiem pieturas punktiem, taku garumu un grūtības pakāpi, bet arī to, kādas ir nakšņošanas iespējas, kur tuvumā iegādāties pārtiku, kas būtu jāņem līdzi un kur ir labākās vietas fotografēšanai.
Divas nedēļas ilgajā ceļojumā dodamies divas ģimenes ar līdz ūkai piekrautu mikroautobusu. Līdzi ņemam visu dzīvei dabā, kā arī krietnu krāvumu pārtikas, kas gan izrādās nedaudz pārspīlēta piesardzība, jo pārtikas cenas veikalos Somijā ir visā visumā paceļamas. Attiecībā uz nakšņošanu ņemam vērā somu draugu brīdinājumu, ka no naktsmītnēm viņu zemē nevajadzētu sagaidīt pārāk daudz – cenas un kvalitātes attiecība parasti sarūgtinot. Tāpēc lielāko daļu nakšu plānojam pavadīt teltīs.
Mūsu ceļojuma mērķis šoreiz ir Koli un Hīdenporti nacionālie parki Somijas austrumu daļā, visai nomaļās vietās, kur garās pastaigās esam iecerējuši pavadīt liekāko daļu no ceļojuma. Vistālākais punkts ir krietnus 600 kilometrus uz ziemeļiem no Helsinkiem, tādēļ ceļā esam saplānojuši vēl vairākas pieturas, lai iepazītu vietējo kultūrvidi un reizē atpūstos no garajiem pārbraucieniem.
Dārgais klusums
Koli Nacionālajā parkā atrodama viena no Karēlijas dabas ikonām – elpu aizraujošs skats uz milzīgo, salām bagāto Pielinena ezeru no galvu reibinoša augstuma. Klinšainais pakalns, no kura baudāma daudzus māksliniekus iedvesmojusī ainava, ir patiesi populārs un ļaužu apsēsts – vienīgā vieta ceļojumā, kur nav kur apgriezties. Taču lieliskas ainavas paveras arī citviet nacionālajā parkā, kur atpūtnieku ir krietni mazāk. Pastaigu takas te ir kopumā 80 kilometru garumā un visām gaumēm: vienvirziena, apļveida, uz dažām stundām vai veselām trim dienām. Koli Nacionālajā parkā ir vērts iegriezties arī 33 metrus dziļajā zigzagveida Pirunkirko alā, ko somi visai īpatnēji dēvē par velna baznīcu.
Nelabo somiem tīk piesaukt – arī nākamajā dabas parkā sagaida stāsts par dēmonu Hīsi, no kura vārda cēlies Hīdenporti nosaukums.
Mīts vēsta par laiku, kad Somijā tikko ienāca kristietība, – izdzirdot baznīcas zvanus, dēmons satrakojies un metis pa dievnamu milzu akmeņus, taču nav trāpījis un, vīlies šādā iznākumā, pārcēlies uz dzīvi mežā. Tur viņam izdevies patverties pilnīgā nekurienē – piebraukšanas ceļi dabas parkam kartē ir cītīgi jāpameklē, tuvākais informācijas centrs ir 40 kilometru attālumā, un apmeklētāji tūrisma sezonas pašā plaukumā – uz pirkstiem saskaitāmi.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 6.-12. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!