Cilvēkam kā sociālai būtnei ilgstoša vientulība nenāk par labu, tādēļ instinktīvi tiecamies meklēt draugus. Diemžēl ne visi zina, kā tikt pie uzticama, atbalstoša cilvēka, ar ko varētu pavadīt kopā laiku un uz ko paļauties grūtību brīžos. Kamēr domubiedru meklēšana un attiecību veidošana paliek katra paša ziņā, pētnieki nākuši klajā ar zinātniski izstrādātu formulu draudzības dibināšanai.
Galvenais secinājums droši vien nevienu nepārsteigs – draudzībai jāvelta laiks. Galu galā arī labākie bērnības draugi daudziem bijuši tie, ar kuriem daudzas stundas pavadītas smilšukastē, sporta laukumā vai vienā skolas solā. Taču Oksfordas Universitātes pētniekiem izdevies precīzi izmērīt, cik ilga komunikācija nepieciešama draudzīgu attiecību izveidošanai.
2040 minūšu
Atklājuma autors ir Lielbritānijas speciālists Robins Danbars, kurš savulaik izvirzīja teoriju, ka cilvēks spēj uzturēt stabilas sociālās attiecības ar ierobežotu personu loku. Tagad Oksfordas Universitātes profesors izanalizējis vairāk nekā divu tūkstošu personu iepazīšanās vēsturi un, balstoties uz iegūtajiem datiem, izveidojis matemātisku formulu.
Tā nosaka, ka no iepazīšanās brīža līdz draudzīgu attiecību izveidošanai cilvēkiem ar līdzīgiem uzskatiem nepieciešamas 2040 minūtes. Protams, ne jau nepārtrauktā komunikācijā. Piecarpus mēnešu ilgā periodā satiekoties 11 reižu un ikreiz vidēji pavadot kopā trīs stundas un četras minūtes, starp diviem cilvēkiem izveidojas pietiekami cieša emocionālā saikne, lai to uzskatītu par draudzību. Jāuzsver gan, ka šis laiks jāpavada abiem saistoši un interesējoties vienam par otru. Tieši tādēļ ne vienmēr par draugiem kļūst kolēģi, kuri tuvumā atrodas pat astoņas stundas dienā
Nemitīgi meklē draugus
Pētījumā arī noskaidrots, ka vidēji vienam cilvēkam ir pieci labi draugi, kuriem var "paraudāt uz pleca". Tieši atbalsts grūtos brīžos tiek uzskatīts par īstas draudzības rādītāju un svarīgāko drauga īpašību.
Pētījums arī apstiprinājis pieņēmumu, ka cilvēki allaž lūkojas pēc socializācijas. Divas trešdaļas dalībnieku atzinuši, ka aktīvi cenšas pievienot savam draugu lokam jaunus dalībniekus
"Draudzība ir visnozīmīgākais cilvēka psiholoģisko un fizisko veselību, kā arī labsajūtu ietekmējošais individuālais faktors. Šis pētījums parāda, ka divām trešdaļām no mums ir labākais draugs, kas sniedz emocionālo atbalstu un padomu, kad tas ir visnepieciešamākais. Tas padara draugu meklēšanu un draudzības uzturēšanu par ļoti svarīgu uzdevumu," izplatītajā paziņojumā skaidro profesors Danbars.