Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +2 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 25. novembris
Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne

Vienmēr pilna baterija

Dienvidkorejas inženieru izgudrojums solās nemitīgi apgādāt viedierīces un elektromobiļus ar elektrību.

Nevērīgajiem viedierīču lietotājiem nākotnē vairs nevajadzēs šaustīt sevi par kārtējo telefona vai pulksteņa izslēgšanos tikai tādēļ, ka aizmirsies to uzlādēt. Dienvidkorejas inženieri izstrādājuši revolucionāru uzlādes tehnoloģiju, kas ar infrasarkanā stara palīdzību spēj nogādāt elektrību pat 30 metru attālumā. Bez vadiem.

Jaunā tehnoloģija varētu atrisināt daudzas modernās sabiedrības problēmas. Telefonu baterijas ietilpībai vairs nebūtu tik lielas nozīmes, jo tā nemitīgi tiktu turēta gandrīz piepildītā stāvoklī. Viedos pulksteņus vairs nebūtu jānoņem no rokas, jo arī to baterijas krājumi uzpildītos automātiski. Un visbeidzot pat elektromobiļu uzlādēšanai vairs nebūtu jābūvē neskaitāmas stacijas – pietiktu katras daudzdzīvokļu mājas pagalmā uzlikt pa pāris bezvadu stacijām, kas "pabarotu" visus tuvumā esošos spēkratus.

No gaismas par elektrību

Lai gan bezvadu uzlāde vairs nav nekas jauns un to izmanto daudzi viedierīču lietotāji, parasti ierīcēm jānonāk tiešā kontaktā ar dokstaciju vai lādēšanas paliktni. Līdz ar to ierīces pārvietošanas iespējas lādēšanas laikā ir stipri ierobežotas.

Sedžonas Universitātes inženieri piedāvā dokstacijas aizstāt ar izkliedētā lāzera uzlādes sistēmu, kas ietver tikai divas daļas: raidītāju un uztvērēju. Raidītājs, kuru var pievienot enerģijas avotam telpā, raida infrasarkanā starojuma staru no optiskā pastiprinātāja. Savukārt uztvērēja lodveida formas objektīvs ļauj uztvert ienākošos starus no jebkura virziena un fokusēt tos uz punktu iekārtas centrā. Līdz ar to raidītājam nav nepieciešams zināt, kur tieši atrodas uztvērējs, – tas vienkārši raida gaismu, ko uztvērējs pats savāc, pārvērš elektrībā un nodod tālāk pievienotajai elektroierīcei.

Droši viļņi

Elektrības pārraidīšanai izvēlēts drošs centrālais viļņa garums – 1550 nanometru. Turklāt gaisma tiek sūtīta caur filtru.

Tajā rodas stars, kas nekaitē cilvēka acīm vai ādai. Savukārt vienu kvadrātcentimetru sīkajā uztvērējā ir fotoelements, kas var absorbēt šo gaismu un ražot elektrību, un to var uzstādīt uz jebkuras ikdienā izmantojamas elektroniskās iekārtas.

"Kamēr vairums citu pieeju prasa, lai uztvērēja ierīce atrodas īpašā uzlādes dokstacijā vai uz paliktņa, izkliedētā lāzera uzlāde nodrošina savienošanos bez izsekošanas procesiem, ja vien raidītājs un uztvērējs atrodas viens otra redzamības zonā," žurnālā Optics Express raksta darba autors Činjons Ha, "ja kaut kas aizšķērso redzamības līniju starp raidītāju un uztvērēju, tas automātiski pārslēdzas uz drošu jaudas pārsūtīšanas režīmu un samazina staru kūļa intensitāti."

Izmēģinājumu laikā pētnieku komanda spēja pārraidīt 400 MW gaismas staru 30 metru attālumā, kas tika pārveidoti par 85 MW elektroenerģijas. Reāli ar to pietiktu tikai neliela sensora darbināšanai, nemaz nerunājot par viedtālruni, tomēr nākotnē jaudu plānots būtiski palielināt. Šobrīd korejieši cenšas uzlabot uztvērēja fotoelementu efektivitāti, lai tā varētu vairāk staru kūļa enerģijas pārvērst elektrībā. Paralēli tiek meklēti risinājumi, kā vienlaikus uzlādēt vairākas ierīces.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata