Vijolniece Eva Bindere jau vairāk nekā divus gadus dzīvo Ziemeļitālijā, Komo pilsētā Lombardijas reģionā, pašā koronavīrusa uzliesmojuma epicentrā. Vēl 18. februārī viņa Rīgā koncertēja ar starptautisko latviešu mūziķu Trio Palladio. Atgriežoties mājās, dažas Lombardijas reģiona pilsētiņas jau bija iebraukšanai slēgtas. Sazinoties tagad, Eva Bindere stāsta, ka Lombardijā ir slēgts viss, izņemot pārtikas veikalus un aptiekas. "Karantīna izsludināta līdz 3. aprīlim, bet visdrīzāk to pagarinās. Katru dienu sešos vakarā ir valdības preses konference, kam plkst. 18.20 seko dienas informatīvais biļetens: cik inficējušies, mājas izolācijā, reanimācijā, mirušie, izveseļojušies katrā Itālijas reģionā. (Aktuālā informācija atrodama Itālijas Veselības ministrijas mājaslapā: www.salute.gov.it.)
Bērni, pieskatiet vecākus!
"Pa logu redzu pilnīgi tukšu Komo promenādi abos virzienos. Ne cilvēka, ne auto. Luksofori mirgo tukšgaitā," vijolniece apraksta ikdienā pārredzamo ainavu. "Ir jābūt nopietnam iemeslam, lai kaut kur dotos. Tas jāieraksta īpašā veidlapā, kas jāņem līdzi. Ielās dežurē karabinieri un braukā policijas mašīnas. Tā kā no mājas neizejam, pat nezinu, kā izskatās tālāk pilsētā. Ja pārkāpj aizliegumu, ir naudas sods vai trīs mēneši ieslodzījumā, joku te nav. Iedomājos, kas būtu, ja te kādam ienāktu prātā uzšķaudīt medmāsai."
Vijolniece stāsta, ka karantīnas pirmajās dienās daži bēguši no karantīnas un pat no slimnīcas. Viņi noķerti un sodīti. "Šeit ziemeļos cilvēki tomēr ievēro karantīnu. Problēma ir vecie cilvēki, kuriem ienāk prātā aiziet uz netālo lielveikalu un nākt ārā ar trim precēm maisiņā. Viņi sevi pakļauj riskam, un šādas vieglprātības dēļ intensīvās aprūpes nodaļas ir pārpildītas." Vietējā Facebook čatā izskan aicinājumi: "Mīļie bērni, lūdzu, pieskatiet savus vecākus!" Medikamentus veciem cilvēkiem piegādā mājās, to organizē pilsētas pašvaldība. Atgādinot, ka itāļi arī, tāpat kā daudzi Latvijā tagad, sākumā neticēja koronavīrusa draudu nopietnībai, Eva Bindere saka, ka tāpēc viņa ļoti satraucas par to, kā situācija attīstīsies Latvijā.
Itāļiem nesocializēties ir neiespējami, tāpēc vienīgā iespēja ir drastiski aizliegumi. Situācija Bergāmo un Brešā ir dramatiska, arī ārsti iet bojā un viņu trūkst, tāpēc tiek maksimāli apelēts pie iedzīvotāju veselā saprāta. "Lai internetā pasūtītu pārtiku un visu citu nepieciešamo, jādežurē līdz nakts vidum, un vienalga piegādes laiks būs pēc trim nedēļām," Eva stāsta, priecādamās, ka var iepirkties piemājas veikaliņā, kura ieeja ir blakus durvīs.
Ejot turp, ir jāuzvelk maska un gumijas cimdi, bet tie, tāpat kā dezinfekcijas līdzekļi, nav nopērkami.
Kamēr ārsti Latvijā iesaka pēc iespējas doties brīvdabā, svaigā gaisā, Eva brīdina: "Ja visi sāks "iet paelpot", te būs tāda epidēmija, ka Uhaņā notikušais liksies tīrais nieks. Karantīna nenozīmē iet pastaigāties. Tā nozīmē sēdēt mājās. Daudzās ģimenēs ir traģēdijas, tas ir šausmīgi. Domāju, ka karantīnā nāksies sēdēt vismaz tikpat ilgi, cik cilvēkiem Uhaņā. Rēķinos ar trim mēnešiem. Nav citas izejas." Itāļu socializēšanās un vienotība tagad izpaužas zibakcijās. "Visa Itālija dziedāja un spēlēja uz balkoniem un pie atvērtiem logiem, bet es piemirsu," Eva atzīstas.
Vaicāta par iztikšanu, vijolniece atbild, ka viņas draugs strādā Lugāno konservatorijā (kura pašlaik, protams, ir slēgta), bet viņai nav regulāras algas, jo viņa ir pašnodarbinātā un visi orķestru projekti ir apturēti. Valdība solot pašnodarbinātajiem izmaksāt vienreizēju pabalstu. Uz laiku ir atlikti komunālie maksājumi.
Stresa nodevēja
Pinerolo mazpilsēta, kur iemājojusi kordiriģente Ilze Dubere, ir samērā mierīgā zonā Pjemontā. Bet arī tur policija braukājot pa ielām, skaļi raidot aicinājumu: paliec mājās! Ilze stāsta: "Pinerolo tirgū, kas strādā divreiz nedēļā, šodien bija tikai pārtikas preces un es dzirdēju pārdevējus runājam: ja to aizvērs, tad viņiem pilnīgs vakars. Mēs ar vīru esam likumpaklausīgi un, par laimi, varam to atļauties. Viņš līdz 1. martam bija ugunsdzēsēju priekšnieks, bet tikko ir aizgājis izdienas pensijā. Ugunsdzēsējiem pārkārtoja maiņu darbu no 12 stundu maiņām uz 24 stundu maiņām, lai ir mazāka aprite. Izsaukumi ir samazinājušies, taču atpūtas telpās nedrīkst kopā tusēt. Visi tur sēžot kā konventā, ievērojot distanci."
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 27.marta -2. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!