Izdevums Le Parisien raksta, ka F. Mohameds Agads kopā ar vēl vairākiem radikalizētiem musulmaņu vīriešiem, kuru vidū esot bijis arī viņa brālis, 2013. gada decembrī pameta Francijas pilsētu Strasbūru un devās uz Sīriju, kur pievienojās teroristiskajam grupējumam Islāma valsts (IV). Daļa grupas dalībnieku tika arestēti pērn pavasarī pēc atgriešanās Francijā.
Domājams, ka F. Mohameds Agads Eiropā atgriezies neilgi pirms terora aktiem Parīzē. Arī citi no kopumā deviņiem 13. novembra uzbrukumu dalībniekiem, vairums no kuriem bija Francijas un Beļģijas pilsoņi, ir karojuši IV rindās Sīrijā. Šonedēļ publicēts ziņojums, kurā teikts, ka pēdējo 18 mēnešu laikā dubultojies Sīrijā un Irākā IV un citu radikālo grupējumu rindās karojošo ārvalstnieku skaits.
Īstenojuši sapni
Ziņojuma autori - izlūkošanas analītiķu uzņēmums The Soufan Group - apgalvo, ka kopš 2014. gada jūnija, kad karadarbības izpostītajā Sīrijā un nestabilitātes pārņemtajā Irākā dažādu ekstrēmistu formējumu sastāvā karoja 12 tūkstoši ārvalstu pilsoņu, viņu skaits ir pieaudzis līdz aptuveni 31 tūkstotim. Šie kaujinieki ieradušies no vismaz 86 pasaules valstīm.
Ievērojami lielākā daļa ārvalstnieku pievienojušies IV, kas kontrolē plašas teritorijas Sīrijā un Irākā, kur grupējums ieviesis šariata likumus un terorizē cilvēkus, kuri neseko IV praktizētajam galēji konservatīvajam islāma novirzienam - vahābismam.
«Islāma valsts ir sasniegusi daudz vairāk nekā citi teroristiskie grupējumi varēja sapņot,» bijušais britu ārējās izlūkošanas dienesta MI6 globālās pretterorisma nodaļas vadītājs Ričards Barets sacīja ziņu aģentūrai Reuters. «Par spīti ilgstošiem starptautiskās sabiedrības centieniem apvaldīt IV un apturēt kaujinieku straumi, kas plūst uz Sīriju, ārvalstnieku skaits tur ir dubultojies.»
Jau vairāk nekā gadu ASV vadītā koalīcija veic uzlidojumus IV pozīcijām Sīrijā un Irākā. Septembra beigās uzlidojumus Sīrijā uzsāka arī Krievija, tomēr līdz 31. oktobrim, kad IV sekotāji virs Ēģiptes uzspridzināja Krievijas aviokompānijas Metrojet lidmašīnu, kurā atradās 224 cilvēki, tā gaisa triecienus vērsa galvenokārt pret mērenajiem dumpiniekiem, kas cīnās ar Sīrijas prezidenta Bašāra el Asada spēkiem.
Nopietns izaicinājums
Visvairāk - aptuveni 6000 - kaujinieku uz Sīriju un Irāku «eksportējusi» Ziemeļāfrikas valsts Tunisija, kurai ar 2500 karotājiem seko Saūda Arābija, bet vēl 2400 ieradušies no Krievijas. Pērn jūnijā Irākā un Sīrijā karoja aptuveni 800 Krievijas pilsoņu, pārsvarā čečeni un dagestānieši.
The Soufan Group apgalvo, ka pēdējā pusotra gada laikā Sīrijā un Irākā karojošo džihādistu grupējumu rindās dubultojies arī rietumeiropiešu skaits, kas tagad ir pārsniedzis 5000. No tiem gandrīz 3700 ir četru valstu - Francijas (1700), Lielbritānijas (760), Vācijas (760) un Beļģijas (470) - pilsoņi.
Francijas valdība uzskata, ka IV un citu teroristisko grupējumu rindās darbojošos Francijas pilsoņu reālais skaits ir stipri mazāks, jo ziņojuma autoru norādītajā skaitlī esot ietverti arī Sīrijā un Irākā nogalinātie, ieslodzītie, kā arī tie kaujinieki, kuri jau ir atgriezušies Francijā vai vēl tikai plāno doties uz konflikta zonu.
Ziņojumā teikts, ka rietumvalstīs atgriežas vidēji 20%-30% Sīrijā un Irākā karojušie. «Tas ir nopietns izaicinājums drošības un likumsargājošajām iestādēm, kurām ir jānovērtē apdraudējums, ko viņi rada,» raksta ziņojuma veidotāji, piebilstot, ka kritiski svarīgi ir saprast to cilvēku motivāciju, kuri dodas un Sīriju un Irāku, kā arī to, kas atgriežas.
ASV Kongresa Pārstāvju palātas Iekšzemes drošības komitejas vadītājs Maikls Makkols šonedēļ informēja, ka IV mēģinājusi izmantot sīriešu bēgļus, lai ieplūdinātu savus teroristus rietumvalstīs, raksta Washington Examiner.