Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Baltieši plāno misiju Centrālāfrikā

Par spīti Āfrikas Savienības un franču militāro spēku intervencei konflikts Centrālāfrikas Republikā (CĀR) vēršas plašumā. Lai apturētu vardarbīgās cīņas starp kristiešu un musulmaņu kopienām, uz Āfrikas valsti palīgā dosies Eiropas Savienības (ES) karavīri. Igaunija un Lietuva jau piekritušas piedalīties misijā, un iespēja nosūtīt karavīrus uz konfliktu pārņemto CĀR tiek izskatīta arī Latvijas valdībā.

ES steidz palīgā

CĀR vardarbībā slīgst kopš pagājušā gada marta, kad musulmaņu nemiernieku grupējums Seleka valsts apvērsumā padzina prezidentu Fransuā Bozizē. Starpkopienu cīņas pēdējās nedēļās pieņēmušās spēkā, un Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) brīdinājusi, ka konflikts draud pāraugt genocīdā.

Pēdējos desmit mēnešus kristiešu kopiena cietusi no Seleka vardarbības. Tagad izformētā Seleka atkāpjas, taču ikvienā rajonā, ko tā pamet, «no zemes tiek noslaucītas veselas musulmaņu kopienas», situāciju raksturoja BBC. Simtiem tūkstošu cilvēku, bēgot no vardarbības, bijuši spiesti pamest mājas un doties bēgļu gaitās. Konfliktā nogalināti jau vairāk nekā 2000 cilvēku.

Francija, cerot apturēt asinsizliešanu savā bijušajā kolonijā, decembrī uz Āfrikas valsti nosūtīja 1600 karavīru. Viņi devās palīgā aptuveni 5000 Āfrikas Savienības misijas pārstāvju, kas jau bija izvietoti CĀR.

ANO Drošības padome pagājušajā nedēļā deva zaļo gaismu ES kontingenta nosūtīšanai uz CĀR. Rezolūcijā teikts, ka ES militārās misijas spēkiem ļauts «lietot visus nepieciešamos līdzekļus», lai aizstāvētu civiliedzīvotājus. Tā būs pirmā lielā ES militārā operācija pēdējos sešos gados.

ES norādījusi, ka plāno uz CĀR nosūtīt ap 500 kareivju. Nav precīzi zināms, kuras valstis misijā piedalīties un kad tās ieradīsies CĀR, taču sākotnēji runāts par iespējamu Beļģijas, Igaunijas, Polijas un Spānijas līdzdalību, vēstīja ziņu aģentūra AFP. Domājams, ES kontingents varētu ierasties CĀR līdz februāra beigām.

Francijas vēstnieks ANO Žerārs Aro norādījis, ka ES kontingents varētu pārņemt no frančiem uzdevumu aizsargāt aptuveni 100 000 pārvietoto iedzīvotāju, kas raduši patvērumu CĀR galvaspilsētas Bangi lidostā. «ES aizsargās šos ļaudis, un tas ļaus franču spēkiem izvietoties plašāk Bangi pilsētā, kā arī ārpus tās pārējā valstī,» Ž. Aro citēja Reuters.

Latvija vēl domā

Uz CĀR varētu doties arī Latvijas karavīri, sarunā ar Dienu neizslēdza ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Tomēr šis jautājums vēl tiek izvērtēts kopā ar Aizsardzības ministriju. Ministrs piebilda, ka situācija CĀR vērtējama kā humānā traģēdija un Eiropas spēkiem ir jāiesaistās, lai apturētu asinsizliešanu.

Kā apstiprināja Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļējevs, jautājums par iespējamo Latvijas karavīru iesaisti ir procesā un tiek vērtēts gan no resursu, gan organizatoriskā viedokļa.

Igaunija jau apstiprinājusi, ka plāno iesaistīties misijā. Tā uz CĀR plāno nosūtīt līdz 55 kareivjiem. Rezolūcijas projekts par karavīru nosūtīšanu jau iesniegts parlamentā, un pirmajā lasījumā to plānots izskatīt 11. februārī, vēstīja Postimees.

Lietuva uz CĀR grasās nosūtīt līdz desmit kareivju, kā arī transporta lidmašīnu.

Vajag vēl papildspēkus

Cilvēktiesību aizstāvji norādījuši, ka situācija CĀR kļūst arvien nekontrolējamāka un ar franču un Āfrikas Savienības spēku nepietiek, lai apturētu asinsizliešanu.

Kā sarunā ar The Time uzsvēra Džoanna Marinjē no Amnesty International, bruņotu spēku klātbūtne CĀR palīdz apturēt vardarbību. «Ikvienā vietā, kurā redzami Āfrikas Savienības spēki, vardarbības līmenis ir zemāks. Šeit valda ārkārtīgs naids un rūgtums, un būs grūti novērst slepkavības. Taču mēs varam apturēt to, ka vienā reizē tiek nogalināti 50 vai pat 80 cilvēku.»

Citi apšauba, vai ES spēki apturēs vardarbību. Arī CĀR pagaidu prezidente Katrīna Samba-Panza intervijā Deutsche Welle uzsvēra, ka ar prieku saņēmusi ziņas par ES iesaisti, taču norādīja, ka vajadzīgs vēl papildu atbalsts no starptautiskās sabiedrības. «Ar to varētu nepietikt, taču tā ir nozīmīga palīdzība.»

Uz papildu palīdzību pagājušajā nedēļā aicināja arī ANO ģenerālsekretārs Bans Ki Muns: «Situācija ir ļoti bīstama. Tur valda masveida nežēlība, slepkavības, patvaļīga cilvēku aizturēšana un apcietināšana, seksuāla vardarbība un bērnu izmantošana militārām vajadzībām.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?