Dabīgais enerģijas dzēriens
Bērzu sulu dēvē par organisma tīrītāju, enerģijas devēju, šūnu barotāju. Ne velti senči visu vasaru dzēra bērzu sulu, bet pēc tam to turēja klētī lielās ozolkoka mucās. Raudzētās sulas ir labs dzēriens vasarā, bet, kamēr vien iespējams, tās jādzer svaigas, jo tās ir vismaigākais organisma tīrīšanas līdzeklis.
Koku sulai ir organisma skalošanas efekts. Sula - tas nav parasts ūdens, bet, tāpat kā dārzeņos un augļos esošais termiski neapstrādātais šķidrums, ir bioloģiski aktīvāks dzēriens, jo molekulu kārtība sulā ir tāda, kas daudz ātrāk un vieglāk uzsūcas audos. Sula uz cilvēka organismu iedarbojas ne tikai ārstnieciski, bet arī tonizējoši.
«Pirms sulu dzeršanas kritiski jānovērtē savs veselības stāvoklis,» brīdina Kūrorta rehabilitācijas centra Jaunķemeri Fizioterapijas nodaļas vadītāja, sulu kūres koordinatore Zane Liepiņa. Ja ir cukura diabēts, tad ar bērzu sulām gan nevajadzētu aizrauties, jo tās paceļ cukura līmeni. Arī nieru slimniekiem nevajadzētu pārdozēt bērzu sulas. Ieskābušas sulas nederēs tiem, kuriem ir problēmas ar kuņģi. Uztura speciālistes Ilzes Luteres padoms ir vienkāršs - ikdienā ūdens vietā tagad pavasarī jādzer bērzu sulas, kas ir bioaktīvs koncentrāts.
«Bērzu sulas ikdienā dzer ierastā vai pēc formulām izrēķinātā ūdens daudzuma vietā - vienam tas būs divi litri, citam - trīs. Sulu kūres laikā tikai un vienīgi dzīvošana uz bērzu sulām netiek praktizēta, jo ēdienkartei jābūt sabalansētai, iekļaujot visas cilvēkam vajadzīgās olbaltumvielas, ogļhidrātu un tauku normas,» atgādina Ilze Lutere.
Sulas nesatur nekādas uzturvielas. Tajās ir tikai ogļhidrāti (cukurs 5-20 grami litrā bērzu sulu, kļavu sulās vairāk). Cukura līmenis sulās mainās, vismazāk tas ir sulu tecēšanas beigās, kad pumpuri sāk plaukt. Skābeno garšu sulai piešķir organiskās skābes. Sulās arī ir nedaudz minerālvielu - kālijs, kalcijs, fosfors, magnijs un citi.
Vīns un šampanietis
SIA Sulas šefs Linards Liberts aicina pilsētniekus un interesentus uz savu saimniecību ekskursijās apskatīties, kā tad bērzu sulas tek. Viņš ir izstrādājis saudzīgu sulu tecināšanas tehnoloģiju, jo kā nekā pērn savas produkcijas ražošanai izmantoja apmēram 15 tonnas bērzu sulu. No piegādātājiem viņš sulu neiepērk. Viņa piedāvātajai tehnoloģijai ir divi mērķi - saudzīga attieksme pret bērzu un ērta sulu tecināšanas metode. L. Liberts iesaka neurbt lielu (diametrā) caurumu kokā. Sula tiek savākta maisos, kas ir ērti un estētiski. Hermētiski noslēgtajā maisā nevar iekrist gruži, kā arī nevar ierāpot skudras, noslīkt odi un mušiņas. Maiss - 15 litru - var pietecēt gan vienā dienā, gan divās.
«Es tecinu sulas dažādu produktu ražošanai. Šobrīd tiek ražoti četri produkti - vīns, sīrups, šampanietis, limonāde. Pateikt - kurš veiksmīgākais - nemaz nevar. Katram no tiem ir savi interesenti gan vietējā tirgū, gan arī ārzemēs, jo īpaši Vācijā,» stāsta L. Liberts. Sīrupa gatavošanai ir vajadzīgs vislielākais sulu apjoms. Pērn uzņēmuma SIA Sulas apgrozījums bija 29 tūkstoši latu. No produktiem gandrīz nekas nav palicis pāri, tāpēc jaunā sezona tiek gaidīta nepacietīgi.
Arī skaistumkopšanai
Par to, ka bērzu sula der ne tikai iekšķīgai lietošanai, pirms trim gadiem aizdomājās arī SIA Madara Cosmetics dibinātāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere. Bērzu sula kā lielisks toniks, sejas masku komponents, matu kopšanas līdzeklis minēta jau sensenās dabīgo skaistumkopšanas līdzekļu receptēs.
Pagājušā gada augustā klajā nāca jauna Madara Cosmetics pretnovecošanas kosmētikas sērija (trīs produkti - dienas un nakts krēms un krēms ap acīm) Time Miracle. Tā ir uz bērzu sulu bāzes (60%).
«Loģika vienkārša - bērzu sulas mērķis koka fizioloģiskajā ciklā ir atmodināt koku un veicināt augšanu, plaukšanu. Meklējām līdzības un sakarības, lai bērzu sula varētu iedarboties uz citām šūnām - ādas šūnām. Ar Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes speciālistu palīdzību veicām pētījumus un noskaidrojām, ka bērzu sula palielina ādas šūnas atjaunošanos par 25%, šūnu dalīšanās mehānisms tiek palēnināts, bērzu sula veicina kolagēna sintēzi ādā, aizsargā pret vides kaitīgo ietekmi. Līdz ar to radās doma, ka kosmētikas produktos esošais ūdens varētu tikt aizstāts ar aktīvāko šķidrumu - bērzu sulām,» vienkāršoti cenšas izskaidrot Lotte Tisenkopfa-Iltnere. Pircēju atsauksmes par sērijas Time Miracle produktiem ir pozitīvas. Sulas kosmētikas ražošanai tiek iepirktas bioloģiskajā saimniecībā Latvijā, kā arī Somijas Karēlijā, uz kurieni pēc tam tiek arī eksportēti krēmi.
Iekonservētais pavasaris
Kamēr nav svaigo sulu, tikmēr SIA Dabas dobe - veikalā un internetā - var iegādāties saldētas un bezalkoholiskas dzirkstošās, stāsta SIA Dabas dobe līdzīpašnieks Ervīns Labanovskis. Tiek prognozēts, ka, tāpat kā pērn, arī šogad viena litra svaigu sulu cena varētu būt no 30 līdz 50 santīmiem. Cenu veido arī tara, tāpēc piecus litrus pirkt ir izdevīgāk nekā tikai litru. Ar piegādātājiem problēmu nav, jo bērzu Latvijā vēl ir daudz. «Sadarbojamies ar uzticamām zemnieku saimniecībām, kas garantē kvalitatīvu sulu piegādi. Šobrīd pārdošanā jau ir svaigas kļavu sulas (~Ls 1,95 litrā). Teorētiski ir zināms, ka arī no liepām tiekot tecināta sula,» teic E. Labanovskis.
Pasterizētu bērzu sulu, ko ražo SIA Kronis, arī var veikalos nopirkt visu gadu. No piedāvātā preču klāsta bērzu sulas ir nenozīmīga daļa, jo daži desmiti tonnu sulu, ko iepērk no vietējām saimniecībām, tiek apstrādātas pāris dienu gadā. «Pasterizācija sadārdzina produkta cenu, un ir arī uzskats, ka tās vairs nav tik labas,» atzīst SIA Kronis valdes priekšsēdētājs Aivars Svarenieks.
Bet kā bērzu sulu vietā nenopirkt saldinātu ūdeni? «Laboratorijā var veikt analīzes, nosakot bērzu sulas sastāvdaļas - ogļhidrātu saturu, minerālvielu sastāvu. Tomēr, ņemot vērā, ka bērzu sulas sastāvs var stipri atšķirties un dažādu sastāvdaļu koncentrācija nav standartizēta, mūsu institūts nevar izsniegt slēdzienu par sulas atšķaidīšanu ar ūdeni,» informē Zinātniskā institūta BIOR Pārtikas un vides izmeklējumu laboratorijas vadītājs Dr.chem. Vadims Bartkevičs. Bet BIOR var noteikt bērzu sulas piesārņojumu. Analīžu klāsts iekļauj plašu piesārņojošo vielu spektru - smagie metāli, pesticīdi, dioksīni, radioaktīvie elementi utt. Kopā ir iespējams noteikt vairāk nekā 300 dažādu potenciāli toksisko savienojumu klātbūtni.
L. Liberts iesaka sulas pirkt pie zināmiem tirgotājiem, kas raisa uzticību. «Ja pudelē vai glāzē tiek atstāta sula un pēc trim dienām tā ir tikpat dzidra, kā bija sākumā, tad gan skaidrs, ka tas ir ūdens,» pamāca L. Liberts.