Jau trešdien Saeima ārkārtas sēdē plānojusi 2011. gada budžeta projektu nodot komisijām, bet ceturtdien - pieņemt 1. lasījumā, lai līdz Ziemassvētkiem parlamentā tas būtu akceptēts galīgajā lasījumā. S. Āboltiņa jauno budžeta projektu nodēvēja par stabilizācijas budžetu, kura pieņemšana ir galvenais jaunās Saeimas pirmās sesijas uzdevums.
Latvija iet laukā no krīzes, taču «mēs joprojām esam riska zonā», otrdien Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdē sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. Viņš arī uzsvēra, ka nākamajā gadā budžeta konsolidācija «uz nodokļu celšanu ir izsmelta un būs atlicis tikai viens - strukturālo reformu ceļš». LB jau agrāk esot aicinājusi domāt par strukturālajām reformām, jo nodokļu celšana pasliktinās konkurētspēju un vairos ēnu ekonomiku.
I. Rimšēvičs uzskata, ka valdībai ir laiks sagatavot reformas līdz nākamā gada septembrim, kas viņa izpratnē būtu jādara, «veicot visu budžeta pozīciju izvērtējumu no nulles», lai redzētu, ko Latvijas valsts finansē un kāda ir atdeve.
Jāatgādina, ka vienā no Vienotības un Zaļo un Zemnieku savienības tikšanās reizēm, kad kādā sestdienā abi politiskie spēki septiņas stundas meklēja kompromisus, lai 2011. gada valsts budžetu pieņemtu šogad, arī ZZS bija ierosinājusi premjeram līdzekļu avotus meklēt, veicot strukturālās reformās, taču Vienotības pārstāvji toreiz to noraidījuši, norādot, ka reformas būs viens no nākamā gada līdzekļu konsolidācijas galvenajiem pasākumiem.
Tautsaimniecības komisijas sēdē, atbildot uz deputātu jautājumiem par Eiropas Savienības fondu līdzekļu apguvi, LB prezidents vērsa uzmanību uz sarežģīto līdzekļu administrēšanas sistēmu, kas apgrūtina to apguvi. Ar ES fondu naudas apguvi Latvijā nodarbojoties ap 19 institūcijām.
Pēc I. Rimšēviča domām, šo sistēmu vajadzētu pārskatīt, samazinot to institūciju skaitu, kas iesaistītas līdzekļu apsaimniekošanā, lai to vienkāršotu. LB prezidents arī uzskata, ka Latvijai ir svarīgi izpildīt kritērijus, kas saistīti ar eiro ieviešanu 2014. gadā, jo pastāvot liela varbūtība, ka eiro ieviešanas «iespēju logs» var aizvērties un tad nākamā iespēja Latvijai var būt tikai 2018., 2020. gadā.