Joprojām nav skaidrs, cik liels būs naudas ietaupījums, veicot šīs reformas, to VM pārstāvji Dienai nevarēja atbildēt. Zināms vien, ka šis ir viens no vairākiem pasākumiem, lai veselības aprūpes nozarē rastu nepieciešamo 12,3 miljonu latu ietaupījumu. «Galvenais te ir nevis ekonomiskais ieguvums, bet gan principa jautājums. Nevar divas slimnīcas turpināt konkurēt savā starpā, uzņemot neatliekamos pacientus ar traumām,» ar to domājot TOS un Austrumu slimnīcu, Dienai saka VM pārstāve Egita Pole. Par ekonomisko ieguvumu viņa varēja tikai atbildēt, ka nākamā gada otrajā pusē TOS finansējums neatliekamajai palīdzībai tiks samazināts par 135 000 latu.
Jau vēstīts - par būtiskajām pārmaiņām, ka TOS paliks pārsvarā plānveida operāciju veicēja, slimnīcas vadītājs Vitolds Jurkevičs uzzināja tikai pirmdien no masu medijiem. Grozījumus normatīvajos aktos VM virzīja nevis uz valsts sekretāru sanāksmi, kas nozīmētu ilgāku saskaņošanas ceļu un plašākas diskusijas, bet steidzīgi - uz Ministru kabineta komiteju, lai ātri liktu galdā ministriem.
Veselības ministrs Juris Bārzdiņš Dienai izteicās, ka līdz ar izmaiņām neatliekamās palīdzības sniegšanā TOS varētu veikt vairāk endoprotezēšanas operāciju, kuras pacienti tagad gaida garās rindās. Kopējais TOS finansējums esot ap pieciem miljoniem latu gadā. Vai pilnīgi visu TOS akūto pacientu plūsma tiks virzīta uz Gaiļezeru, ministrs neatbildēja tieši: «To mēs vērtēsim.»
Nav gan zināms, cik naudas būs jāiegulda Austrumu slimnīcā Gaiļezerā, kam būs jāuzņem TOS vietā akūtie pacienti ar traumām. Slimnīcai gan papildu finansējums un personāls būšot nepieciešams. «Mēs nevaram izteikt nekādas prognozes par turpmāk nepieciešamo papildu resursu apmēru neatliekamo traumatoloģisko pacientu ārstēšanai,» saka slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova. Slimnīcai neesot informācijas par līdzšinējo TOS uzņemto un ārstēto pacientu skaitu, izmaksām. «Skaidri ir jāzina noteikumi. Faktiski tā summa, kas līdz šim šo pacientu ārstēšanā bija piešķirta TOS, būs nepieciešama arī mums,» saka slimnīcas pārstāve.
VM sola, ka turpmāko triju mēnešu laikā ministrija kopā ar TOS un citām iesaistītajām pusēm izstrādās plānu, kā organizēs neatliekamās palīdzības sniegšanu traumu gadījumos nākamā gada otrajā pusē.