Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija

Daiļdārzs arī savvaļas dzīvniekiem

Cilvēkiem, kuri vēlas mājas tuvumā dzirdēt putnu balsis vai priecāties par taureņiem ziedos, dārzu iespējams veidot tā, lai tas piesaistītu savvaļas dabu. ASV un Kanādā iedzīvotājus pat mudina to darīt, piešķirot īpašus sertifikātus un norādot, kādi faunas pārstāvji konkrētajā vietā ir redzēti. Lai iegūtu sertifikātu, dārzā ir jābūt dzīvās dabas pārstāvjiem piemērotai barībai un ūdenim, vietām, kur tiem paslēpties un izaudzināt pēcnācējus.

Šādu faunai pievilcīgu dārzu raksturo augu daudzveidība - augļu koki un krūmi, ar nektāru bagātas puķes, svarīgi elementi ir dzirdinātavas, barotavas un dzīvās dabas pārstāvjiem piemēroti mitekļi - būri, kā arī ūdenstilpes. Vēl ir jādomā par dabīgu materiālu izmantošanu šādā dārzā, kā arī tam piemērotām apsaimniekošanas metodēm, kuras nekaitē dzīvajai dabai. Šāds dārzs ir ēnaināks, jo tajā ir vairāk koku un krūmu, mazāk zāliena, vairāk dažāda augstuma puķu, norāda Latvijas Lauksaimniecības universitātes ainavu arhitektūras programmas doktorante Maija Jankevica. Arī Latvijā ir cilvēki, kas vēlas, lai viņu dārzu atdzīvinātu dzīvās dabas pārstāvji ar savu dziedāšanu, sīkšanu, dūkšanu un kurkstēšanu. Savukārt Latvijas Lauksaimniecības universitātes lektore Antra Bērziņa uzskata, ka viss dabiskais ir tuvs latviešu mentalitātei.

Savvaļas dzīvniekiem draudzīgu daiļdārzu Vecumnieku novadā izveidojuši Inese un Juris Strūbergi. Viņi atzīst, ka redzēt putnus, kukaiņus, ežus un citu dzīvo radību savā dārzā tiem sagādā gandarījumu un prieku. Tas dod estētisku baudījumu, redzēt, ka dzīvniekiem šeit patīk, uzskata Grobiņas privātā botāniskā dārza īpašnieks Ilmārs Graudiņš. Arī ikšķilnieki Velta Kaltiņa un Roalds Dobrovenskis daudz darījuši, lai viņu dārzu kā mājvietu izvēlētos dažādi putni un citi faunas pārstāvji.

Dekoratīvi un ēdami

Faunas piesaistīšanai svarīga ir augu daudzveidība. I. Graudiņš ar humoru saka, ka viņa dārzam ir septiņi stāvi - lieli un mazi koki un krūmi, augstākas un zemākas puķes, kā arī pavisam mazās sīpolpuķītes. Izvēloties augus, kas ir ne tikai dekoratīvi, bet arī uzturā izmantojami, iespējams veiksmīgi piesaistīt putnus, piemēram, var iestādīt plūškoku vai pīlādžus, iesaka A. Bērziņa. Vēlams izvēlēties vietējos, konkrētai vietai piemērotus augus. Strūbergu dārzā putni labprāt mielojas ar parastās bārbeles un irbeņu ogām, kā arī bieži uzturas vilkābeļu un klinteņu dzīvžogā. Savukārt Grobiņā tie iecienījuši I. Graudiņa stādītās aktinīdijas un kizilu. Kukaiņus piesaistīs dažādi nektāraugi, piemēram, mārsils, raudene, lavanda. Strūbergu ģimene savā dārzā, izmantojot speciālu sēklu maisījumu, ir izveidojusi īpašu puķu pļavu, kur zied pulkstenītes, margrietiņas, ķimenes, pelašķi, rudzupuķes un citi augi, kuri pievilina dažādu veidu bites, kuras turpat ierīko arī sev mājvietu, kā arī kamenes, tauriņus un citus kukaiņus. Bet dārza saimnieki šeit ievāc augus tējai un pirtsslotām.

Dīķis ar trim vardēm

Neatņemama dabai draudzīga dārza sastāvdaļa ir dzīvnieku mitekļi - putnu būri, kā arī barotavas un dzirdinātavas, kas vienlaikus var kalpot arī kā dekoratīvs elements. Lauku mājās dārza malā var ierīkot pat meža dzīvniekiem domātu barotavu. Strūbergu daiļdārzā ir seši dažāda veida putnu būri - mazāki mušķērājiem, lielāki strazdiem, četras barotavas un no akmens veidota dzirdinātava. I. Graudiņš savā dārzā izveidojis mājiņas arī kamenēm. Viņš ar vīli paplašinājis puķupoda caurumu, tad izracis zemē bedri, iebēris tajā mazliet kūdras, kā arī pamestu peļu midzenīti, tam uzlicis virsū šo puķupodu un aizracis, tā lai paliktu brīva tikai ieeja. Šogad no septiņām mājām trīs bijušas apdzīvotas. V. Kaltiņas un R. Dobrovenska dārzā izvietota putnu barotava mājiņas veidolā, kur ziemā mielojas zīles, dzeņi, zvirbuļi, sīļi. Ikšķilnieki stāsta, ka putni viņus atzinuši par savējiem, viens no tiem vasarās pat «regulāri atrāda noķerto tārpu, pirms aiznes savai ģimenei». Viņu dārzā ir 1000 litru baseins, kurā starp ūdensaugiem, niedrēm, kalmēm, meldriem baltām, rozā un sarkanām ūdensrozēm dzīvo piecas karūsas un trīs vardes. Novērotais liecina, ka šī ūdenstilpe pievilina arī citus iemītniekus no tuvējās apkārtnes - vāveri, kaimiņu kaķus, ezi un ļoti daudzus putnus. Bet Strūbergu dārzā esošajā ūdenstilpnē reiz ielaidušās pat mežapīles.

Dabai draudzīgā dārzā ķīmisko preparātu lietošana nav ieteicama, savukārt augsnes ielabošanai izmanto pašu gatavotu kompostu, kurā ziemu var pārlaist dažādi dārza iemītnieki.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Brante izstājusies no LRA

Rīgas domes deputāte Ieva Brante izstājusies no partijas "Latvijas reģionu apvienība" (LRA), aģentūru LETA informēja politiķe.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?