Novērtēt situāciju
Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne iesaka izvēlēties minidārziņam vienojošu tēmu un spēlēties ar krāsām. «Nevajag baidīties no košām un spilgtām krāsām. Balkona dārziņš taču ir vienai vasarai, un tas jāveido pēc izjūtām,» teic V. Rožukalne. Starp viņas favorītēm ir sarkanas pelargonijas, melnas petūnijas, dzeltenas kalibrahojas, zaļas efejas un krāsainas skaistnātrītes.
Bet, pirms ķerties pie balkona apzaļumošanas, V.Rožukalne iesaka:
* sākt ar ģeogrāfiju - novērtēt debess puses - vai balkons ir saulains vai tomēr lielāko dienas daļu tas ir ēnā;
* izpētīt, vai balkons ir aizvējā vai tomēr valdošie vēji tur visu purina uz nebēdu;
* izdomāt, vai skaistums uz balkona būs uz logiem vērsts vai vairāk domāts tiem, kuri skatās uz māju no ārpuses;
* apsvērt, cik laika, pūļu un intereses varēs veltīt balkonam, jo balkona augi prasa uzmanību un kopšanu.
Balkona dārzu var uzticēt bērniem, lai viņi paši sēj, kopj un vēro - kā no sēkliņas top puķe. «Varbūt nebūs dizainiski perfekti un smuki, bet dabas mācībstunda gan,» apvienot praktisko un estētisko iesaka V. Rožukalne, kurai pašai ir trīs mazbērni.
Kur un kā stādīt
Veikalos ir nopērkami augsnes substrāti, kas gatavoti uz kūdras bāzes. «Kūdra viena pati ļoti ātri žūst, tāpēc labāk izvēlēties kūdru ar speciāliem piemaisījumiem, kas satur želejveida vielas, tās kūdrai neļauj ātri izžūt,» iesaka V. Rožukalne un turpina: «Man pašai ir saulains balkons, un pagājušajā vasarā tādā augsnē vismaz nedēļu pelargonijas varēja iztikt bez laistīšanas. Tieši pelargonijas arī ir vispateicīgākās balkonpuķes. Tās der tiem cilvēkiem, kuriem nav laika auklēties ar balkonstādiem.»
Ideāli, ja augsnei var mazliet piejaukt mālu. Pirmajai kārtai balkonkastē jābūt keramzītam, kas atvieglos liekā ūdens notecēšanu. Jau vēlāk, ik pa laikam (sekojot instrukcijai) balkonaugi regulāri jāmēslo. Šķidrie minerālmēsli būs daudz efektīvāki par granulētajiem.
Puķes ierasti stāda plastmasas kastēs un podos. Māla trauki ir smagi, bet arī trausli. Ja gribas greznu un neparastu trauku, tad starp plastmasas izstrādājumiem tādu var atrast un piemērot jebkuram interjeram. Ietvars puķu podam var būt arī pīts grozs. Puķu poda krāsa jāizvēlas atbilstoši dizainam. Vien jāiegaumē, ka melna krāsa vairāk pievelk sauli un tas ātrāk sakarst. Kastei un podiem jābūt ar caurumiem vai dubultpamatni. Kokosšķiedru podi pārsvarā der vienai sezonai.
Kastes var likt uz balkona grīdas vai piestiprināt pie margām gan iekšpusē, gan ārpusē. Stiprinājumam jābūt drošam un izturīgam un kastei - stabilai.
No mazajiem plastmasas podiņiem, kuros augi tiek nopirkti, tie jāņem ārā un jāpārliek lielākos podos vai jāstāda kastē. Mazā podā atstāt augu - tas nozīmē nolemt to bojāejai. Jābūt līdzsvaram starp auga masu un sakni. Liels tilpums ilgāku laiku saglabā mitrumu. Augiem patiks slieku sastrādātais komposts, organika un biohumuss.
Krāsu fantāzijas
Ko stādīt? Izvēle ir plaša. Klasika - pelargonija. Turklāt senajām šķirnēm katru gadu klāt nāk jaunas. Spraudeņu pavairošana notiek ne tikai Holandē, bet arī Kenijā, Izraēlā, Vācijā un Amerikā. Selekcionāri strādā arī Japānā un Anglijā. Pirms dažiem gadiem aktualitāte bija nokarenās formas, taču tagad aizvien populārākas kļūst stāvās, vertikālās. Selekcionāri joprojām meklē pelargoniju ziediem dzelteno un oranžo krāsu. «Dzeltenas krāsas ziedi gan pirms dažiem gadiem parādījās, bet tā neguva ievērību, jo ziedi bija mazi,» izklāsta V. Rožukalne un piebilst: «Hibrīdu ir daudz, un tie ir spilgti un skaisti, ar maigām lielām lapām, košiem ziediem - klajiem un pildītiem.»
Vienā balkonkastē var apvienot augus ar vertikāliem un nokareniem dzinumiem. Lieliski izskatās augi ar košiem ziediem kontrastējošās krāsās.
Jau pagājušajā gadā tirgū parādījās melnā petūnija. Selekcionāri šobrīd strādā praktiski gēnu inženierijas līmenī un ar dažādu sugu krāsainajiem gēniem cenšas pastiprināt ziedu košumu. Jāņa Aldermaņa dārzniecībā ir arī spilgti sarkanas petūnijas, kas pie savas piesātinātās krāsas tikušas ar rozes gēnu palīdzību un šobrīd ir jaunākais selekcijas brīnums.
Modernajā dārzkopībā tiek lietots fitohormons, kas saglabā augam nelielu augumu un kompaktu ceru. Turklāt jau pēc gada, kad tiek pārtraukta tā lietošana, augs izaug liels un vairs nav miniatūrā formā.
Racionālā saimniecība
Katrai sevi cienošai saimniecei uz virtuves palodzes zaļo garšvielu dārziņš. Nekādu problēmu - lielveikalā nopērk podiņu un garšvielas nošķin, pusdienas gatavojot. Taču garšvielu kolekciju var paplašināt, piemēram, ar neskaitāmām piparmētru garšām, bazilika toņiem. Garšaugu dārziņš uz palodzes vai uz balkona ir gan praktisks, gan dekoratīvs. Garšaugi var papildināt arī ziedošo balkonpuķu kompozīciju. «Tā ir modes tendence -kastēs kompozīcijas veidot pamīšus: puķēm blakus balkona tomātus, kam ir sīki auglīši un arī iespējamas nokarenas formas stādi. Dekoratīvi izskatās arī pipariņi,» idejas piedāvā V. Rožukalne. Skaistas un ražīgas ir nokarenās dažādu šķirņu zemenes. Dekoratīvi izskatās pētersīlis, ātri aug rukola - pēc divām nedēļām jau var likt uz sviestmaizes.