Jā gan, no slavenā šampaniešu nama Moet Chandon īpašumā esošās vīndarītavas, kas iekopusi Spānijas zemē no Šampaņas atceļojušos dižciltīgos Chardonnay un Pinot Noir vīnogu stādus! Tas izrādījās nepārvarams kārdinājums - izgatavot dzirkstošo vīnu no ieceļotājām ar tik dižciltīgiem radurakstiem, un 2009. gadā tika radīta Elyssia, balta un rozā.
Elyssia Freixenet Cava Gran Cuvee Brut
Cuvee apzīmējums tiek izmantots, lai informētu mūs, ka vīna gatavošanai tiek izmantota tikai visaugstvērtīgākā, delikātākā un maigākā vīnogu sula. Tiešām izejmateriāls ir izdevies augstvērtīgs, to varu secināt pēc triju dienu «spīdzināšanas», šajā laikā atvērtās pudeles saturu pakļauju izpētei, degustējot to dažādās temperatūrās un glāzēs. «Šampanietisks» aromāts ar svaigas baltmaizes un citrusaugļu sajaukumu. Nekā lieka, delikāts dzēriens. Kā jau silta klimata dzērienam pienākas, mērens skābums, kas pat uzsilstot dzērienu nespēj izsist no līdzsvara.
Elyssia Freixenet Cava Pinot Noir Brut
Tik burbuļiem pārbagātu vīnu sen nebija nācies sastapt! To superaktīvā evakuācija no glāzes vairākas minūtes neļauj tikt pie dzēriena. Ja rastos nepieciešamība, ar šo burbuļu jaudu varētu mēģināt pārspēt šampanieša korķa lidojuma rekordu (54 metri). Vīns ir dāsns ar sarkano ogu raksturu gan aromātā, gan garšā - avenes, ķirši, arī sarkano jāņogu nianses. Savdabīgi, ka spāņi savas dzirkstošā vīna rozā versijas gatavošanai neizmanto baltvīna un sarkanvīna sajaukšanas metodi, kas ir ierasta prakse Šampaņā. Mērenais, pat maigais skābums un nedaudz raupjā sajūta vīnā neļauj to dēvēt par izteikti elegantu, bet bagātīgu un dāsnu gan.