Dažiem kaķiem novēro arī aritmijas, kas var radīt pēkšņu nāvi. Retāk var rasties trombi aortā, kas nosprosto asinsriti uz pakaļkājām, radot paralīzi, ļoti stipras sāpes un bieži beidzas ar nāvi.
HKM pazīmes kaķim ir atkarīgas no sirds sieniņas biezuma - vieglos gadījumos pazīmju nav vispār. Turklāt kaķi ļoti veiksmīgi slēpj sliktu pašsajūtu. Pazīmes, ko novēro saimnieki, ir apgrūtināta elpošana, samazināta apetīte. Veterinārārsts konstatē paātrinātu sirdsdarbību, trokšņus, var būt ritma traucējumi. Lai apstiprinātu diagnozi, ieteicams veikt sirds ultraskaņas izmeklēšanu - ehokardiogrāfiju. Nepieciešams izslēgt citas slimības, kas noris ar līdzīgām pazīmēm, piemēram, sistēmiskā hipertensija vai hipertiroidisms (vairogdziedzera hiperfunkcija).
Regdolu un meinkūnu kaķu šķirnēm ir identificēta gēnu mutācija, kas izraisa HKM. Tāpēc šīm šķirnēm iespējams veikt ģenētisko testu, lai uzzinātu, vai kaķis ir gēna nēsātājs. Latvijā šo testu var veikt veterinārajās klīnikās, kas nosūtīs paraugus uz Laboklin laboratoriju Vācijā.
Diemžēl HKM pašlaik nav ārstējama. Izmaiņas sirds muskulī nav atgriezeniskas. Ja sirds muskuļa hipertrofija notiek kāda cita iemesla dēļ (piemēram, hipertiroidisms), tad, izārstējot pamatslimību, sirds stāvoklis arī uzlabojas. Ir vairākas zāļu grupas, kas var palīdzēt uzlabot stāvokli - tajā skaitā urīndzenošie līdzekļi un zāles pret trombiem. Saimniekiem rūpīgi jāuzmana kaķa pašsajūta un par jebkurām izmaiņām jābrīdina veterinārārsts - īpaši svarīgi ir vērot elpošanu. Bīstama pazīme, ja kaķis elpo ar vaļēju muti.
Prognozes ir dažādas. HKM var strauji attīstīties vai arī lēni progresēt vairāku gadu laikā. Dažiem kaķiem attīstās ļoti neliela hipertrofija, kas faktiski nerada nekādas klīniskās pazīmes.
Ģenētiskās analīzes diemžēl var veikt tikai meinkūniem un regdoliem. Ja analīzes ir pozitīvas, tad kaķim ir mutantais gēns, kas var radīt HKM. Bet svarīgi zināt, ka ne visiem kaķiem, kam ir šis gēns, slimība attīstās. Attiecībā uz to, pārot gēna nēsātājus kaķus vai ne, ir dažādi viedokļi. Ir uzskats, ka nedrīkst pārot tikai tos kaķus, kam slimības gēni ir mantoti no abiem vecākiem. Šāds uzskats noteikti nav pieņemams, ja vēlas slimību izskaust. Mans veterinārārstes viedoklis ir, ka pozitīvie kaķi (vienalga, ar vai bez pazīmēm) nav izmantojami vaislai. Katra audzētāja pienākums ir pārbaudīt savus kaķus un pārdot kaķēnus tikai no negatīviem vecākiem. Lai nenopirktu kaķi maisā, pircēju pienākums ir prasīt uzrādīt kaķēna vecāku ģenētisko slimību testu rezultātus.
*Veterinārārste, Universitātes Vetfonds