Vēl nesen - augustā - kādam jaunietim pēc spaisa lietošanas iestājusies klīniskā nāve. Mediķi steigušies palīgā un puisi atdzīvinājuši, izglābjot viņam dzīvību, tomēr šis gadījums varēja beigties arī traģiskāk, Dienai stāsta Toksikoloģijas un sepses klīnikas reanimatologs Roberts Stašinskis. Lai gan spaisa pīpētāji «negāž vairs apkārt slimnīcu», kā tas bijis gada sākumā, ārstiem rūpju aizvien netrūkst. Piemēram, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā šogad palīdzība sniegta 112 spaisa lietotājiem. Šajos gadījumos gan pacientiem nav bijušas smagas veselības problēmas, un pēc aprūpes saņemšanas viņi devušies mājās. Smagākie gadījumi nonāk Toksikoloģijas un sepses klīnikas uzmanības lokā. Šogad tādi bijuši 43. Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola Dienai atzīmē, ka ik dienu mediķi slimnīcā nogādā vienu divus spaisa lietotājus.
Lai gan slimnīcā nogādāto spaisa lietotāju skaits pēdējos mēnešos samazinājies, tomēr R. Stašinskis atzīmē, ka viņam, runājot ar šiem pacientiem, nav pārliecības, ka bīstamās situācijas neatkārtosies. Jauniešiem atgriežoties vecajā vidē, arī ieradumi var atgriezties. Tomēr, pēc ārsta domām, daudz lietas labā ir darīts ar piemērotajiem ierobežojumiem. Piemēram, Slimību profilakses un kontroles centrs aizliegto vielu sarakstā ievietojis jau 24 jaunās psihoaktīvās vielas. Līdz ar to aizliegta to izplatīšana.
Savukārt kopš 9. aprīļa ir spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību par jauno psihoaktīvo vielu vai to saturošu izstrādājumu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizēšanu. Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš Dienai pastāstīja, ka kopš 9. aprīļa uzsākti 38 kriminālprocesi un aizturētas 45 personas. Tomēr patlaban, lai sodītu spaisa izplatītājus, nepieciešams pierādīt realizācijas faktu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja pie kādas personas tiek atrasti šie augu maisījumi, bet nevar pierādīt, ka notikusi tirdzniecība, šī persona faktiski paliek nesodīta. Tas gan drīzumā varētu mainīties, jo gaidāmi likuma grozījumi. Līdz ar to kriminālatbildība varēs iestāties arī par šo narkotiku glabāšanu un lietošanu. Pirmajā reizē gan tiks piemērots administratīvais sods, bet, atkārtoti aizturot personu par spaisa glabāšanu vai lietošanu, jau draudēs kriminālatbildība. S. Radziņš atzīmē, ka tas atvieglos policijas darbu un ilgtermiņā gaidāmi arī rezultāti, «tomēr pilnīgu spaisa lietošanu tāpat kā tradicionālās narkotikas izskaust viegli nevarēs. Šī cīņa būs bezgalīga».