Grilu noteikti vajag ar vāku. Grili bez vāka noder vien fileju, burgeru, desiņu, steiku u. tml. ēdamlietu cepšanai. Pārējās lietas ir gaumes jautājums.
Kā pareizi iekurt grilu? Ir vairāki noteikumi, kas ir gluži vai militāras pavēles bez tiesībām uz apstrīdēšanu. Lai gaļa labi izceptos, ir jābūt karstumam. Ogles grilā liek kārtās, katru vienmērīgi aplejot ar degšķīdumu un tikai pēc tam liekot nākamo kārtu.
Es ieteiktu vienā pusē likt vairāk ogļu un otrā mazāk, lai cepot produktus var bīdīt dažādos karstumos - sākumā tur, kur ogles vairāk un kur karstāk, beigās tur, kur to mazāk un kur vēsāk. Ja grib cept veselas zivis, putnus un ribiņas, ogles izliek pa sāniem. Tā tiek iegūts cepeškrāsns efekts - karstums nāk no visām pusēm, nevis tikai no apakšas. Labākai smaržai un garšai oglēm lieku klāt izmērcētas koka šķeldas un / vai izmērcētas garšvielu buntītes - rozmarīns, timiāns, raudene utt. Spēcīgām gaļām derēs arī sausās garšvielas, piemēram, smaržīgie pipari, kanēļa standziņas vai fenheļa sēklas, kas lēni gruzd uz oglēm.
Degšķīdumam ir jāļauj iesūkties oglēs 15-30 minūšu. Tā ietaupīsiet sērkociņus un nervus, un tādas piesūkušās ogles aizdegsies momentāni. Pēc aptuveni 25-30 degšanas minūtēm, kad ogles ir pelēkbaltas un sarkani kvēlo, grils ir gatavs lietošanai - jo jācep uz kvēlojošām oglēm, nevis ugunī. Tas ir gluži neticami, cik daudz cilvēku gaļu bāž ugunī un tad brīnās, ka ne sakost nevar. Gaļai pirms grilēšanas ir jāapsilst - tā jāizņem no ledusskapja jau kādu pusstundu pirms cepšanas.
Ik pa reizei ar dzīvesbiedru stīvējamies ap grila vāku. Mums nesakrīt domas, vai vāks vajadzīgs vai ne. Manuprāt, loģiski, ka, jā, jo tāpēc jau grilē, lai tiktu pie dūmu garšas, un to var dabūt tieši ar vāku (kukurūza dūmakainuma dēļ garšo vienkārši lieliski). Vāks arī nodrošina vienmērīgāku temperatūru.
Grilējot gaļa ir jāgroza tikai vienu reizi - apcep vienu pusi un griež uz otru. Nekādas mētāšanas no labās uz kreiso, no kreisās uz labo. Tam nav jēgas, turklāt, ja izmanto dakšu apgriešanai, gaļu vēl lieki sabaksta, ļaujot iztecēt sulai. Izņēmums šim likumam ir barbekjū mērces vai glazūras, ar kurām apziež gaļu tikai tad, kad tā jau gatava, un īsu brīdi vēl pacep, ik pa brīdim apgriežot; un arī cūku ribiņas.
Nevajag pārblīvēt grilu, citādi ēdiens tvaicēsies, nevis cepsies; dakšu vietā izmantojiet standziņas; un nekādu sāli uz gaļas, kamēr tā cepas! Es mazliet sāls lieku klāt marinādei (tikai kopā ar eļļu), bet lielākoties ar to pārkaisu jau izceptu gaļu. Un vienmēr ļauju gaļai mazliet nostāvēties! Labāk garšo, patiešām!
Ja gaļa sacepta un ogles vēl gail, neizniekojiet tās - lieciet virsū folijā satītus dārzeņus. Atstājiet tos tur tik ilgi, kamēr ogles izdziest.