Blusas nav tik nevainīgas, kā izskatās. Tās var radīt nepatīkamas sekas tam, uz kura dzīvo. Pirmais ļaunums - blusu kodumi izraisa niezi. Dzīvniekiem, kuriem blusu kodums rada spēcīgu alerģisku reakciju, vērojama īpaši spēcīga nieze. Tā noved pie matu izkrišanas, iekaisuma un sekundāras ādas infekcijas. Dažiem dzīvniekiem, kuriem ir īpaši paaugstināta jutība pret blusu siekalām, spēcīgu niezi var izraisīt tikai viens blusas kodiens!
Otrs ļaunums - blusas pārnēsā lenteni Dipylidium caninum. Ar to var inficēties, nejauši ierijot blusu, kurā ir lenteņa olas. Šādi inficēta blusa var nokļūt ne tikai dzīvnieka, bet arī cilvēka zarnu traktā. Trešais ļaunums - anēmija. Ja dzīvniekam ir milzīga blusu invāzija, sūcot saimnieka asinis, parazīti izraisa asiņu zudumu - anēmiju. Tas biežāk attiecināms uz kucēniem un kaķēniem, kā arī uz novārgušiem un slimiem dzīvniekiem. Uz dzīvnieka blusas nav grūti saskatīt - tās var redzēt uz ādas, labi saskatāmi arī sīki melni punktiņi. Lai noskaidrotu, vai tie ir blusu izkārnījumi, nepieciešams ar mitru dvieli noslaucīt dzīvnieku. Ja uz dvieļa paliek asiņaini traipi, tad dzīvniekam ir blusas. Tās dzīvo uz siltasiņu dzīvniekiem - suņiem, kaķiem un arī cilvēkiem. Pieaugušas blusu mātītes mūžs ilgst vairākas nedēļas. Dienā blusa izdēj aptuveni 20-30 oliņas. Tās nokrīt apkārtējā vidē, kur uzturas dzīvnieks. Oliņas par kāpuriem attīstās dažādās spraugās. Kāpuri turpina attīstību ārējā vidē, barojoties ar dažādām organiskām vielām - ādas atliekām un pat pieaugušo blusu izkārnījumiem.
Kāpuri divas reizes maina apvalku, izveido kūniņu un gaida piemērotu brīdi, lai pārvērstos par pieaugušu īpatni. Optimālos apstākļos blusas attīstības cikls ilgst četrpadsmit dienas. Zinot blusu dzīves ciklu, ir ļoti svarīgi saprast, kādēļ nepieciešams veikt profilaktiskos pasākumus pret blusu invāziju ne tikai dzīvniekam, bet arī apkārtējā vidē, kurā uzturas dzīvnieks. Tas jādara kompleksi un regulāri. Mūsdienās ir ļoti plašs piedāvāto profilaktisko pretblusu produktu klāsts. Dzīvnieku īpašniekiem atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko un ērtāko, ko vislabāk ieteiks veterinārārsts. Daži preparāti pieļauj, ka ārstēšanu var veikt tikai uz dzīvnieka, jo tie neļauj blusu oliņām izšķilties, tādējādi pārtraucot blusas dzīves ciklu. Tomēr jāatceras, ka šī metode darbojas tikai tad, ja dzīvniekam nav nepārtrauktas saskarsmes ar jaunām blusām. Efektīvs un ērts līdzeklis skausta pilienu veidā blusu un arī ērču apkarošanai ir Fiprex. Piesūkušies parazīti pēc dzīvnieka apstrādes iet bojā diennakts vai divu laikā. Pret jaunu blusu parādīšanos dzīvnieks ir aizsargāts divus mēnešus. Suņiem derēs arī Stronghold pilieni un Frontline (skaustā pilināmais vai ar izsmidzinātāju, padārgs bet efektīvs), Protecto Plus, Biokill, aerosols Beaphar. Tautā iesaka grīdas mazgāt ar ūdeni, kam pievienots terpentīns vai dažādas eļļas. Vasarā uz grīdām var izkaisīt sagrieztas kalmju saknes. Ne siltasiņu dzīvniekiem, ne maziem bērniem nav kaitīgs neostomazāns. Ar atšķaidītu (1 g uz glāzi ūdens) slapina dzīvnieka kažociņu un neskalo, apstrādā arī grīdas, guļvietas utml. Jāatceras, ja mājās ir vairāki dzīvnieki, tie visi pret blusām jāapstrādā vienlaikus.
*Veterinārārste Olaines veterinārajā centrā All4pets