Jau pagājušās nedēļas beigās aģentūra LETA noklaudzināja, ka Latvijas galvaspilsētā konkrēti iezīmējas ārkārtīgi nepieciešamās Graustu pārvaldes aprises. Bundžu Jānis par to rakstīja jau pirms pāris nedēļām, paužot pareizu viedokli, ka projekts pieteikts īstā brīdī, - ne par agru, lai skauģi nenorej, un ne par vēlu, lai paspētu iekļaut jaunajā budžeta projektā.
Tieši tā arī sanācis. Nu varam pavisam konkrēti zināt, ka Graustu pārvaldē būs trīs darbinieki - priekšnieks, vietnieks un Īpaši augsta līmeņa Galvenais speciālists. Nav skaidrs - kādas jomas galvenais speciālists, visticamāk - pa muldēšanas līniju.
Par aldziņām - attiecīgi 1557, 1265 un 1031. Plusā nāk vēl nodokļi un saldie atvaļinājumu pabalsti, kas galu galā kopā «sataisot» ap 164 000 latu gadā, kas ir 250 000 eiro (autors pretendē uz pareiza eiro ieviesēja goda zīmi).
Bet atgriežamies pie jaunās pārvaldes. Tipiskā Rīgas pieticībā nav pieminēts, ka augsta ranga priekšniekiem un runasvīram būs nepieciešami ērti, silti kabineti, ādas beņķīši, aipads, tablets, merčendaizers, zīmulis un kaķi. Pie sienas Če Gevara. Izņemot pēdējo, viss kaut ko maksā. Atlikušie mati sāk celties stāvus, ieraugot gala ciparu.
Tieši tādēļ jaunajā pārvaldē pagaidām nav darbinieku - sekretāru, juristu, finanšu meistaru un graušanas ekspertu - iedomājieties, cik tas vēl izmaksātu.
Ja nav darbinieku, pārvalde, protams, nestrādā. Taču iznāk nesalīdzināmi lētāk. Nesen, lūk, arī Eiropas komisārs, teicamnieks Piebalgs bija organizējis policijas ekipējuma piegādes Kongo, iztērējot biezus miljonus. Lai dzīvotu «verī taupīgi», pašu policistu pagaidām nav. Tos, kuri bija, patrieca. Nav skaidrs - ar vai bez ekipējuma. Eiropas galvenais pārraudzītājs Hermanis van Rompejs arī piebildis, ka te nevajadzētu pārāk bļaustīties, jo cilvēki nomaļās Eiropas vietās vēl ne līdz galam visu saprot.
Šo ģeogrāfijas līkumu mēs izmetām, lai labāk parādītu Rīgas pilsētas tālredzīgo un dziļi Eiropā integrēto politiku. No vienas puses - neviens nevar teikt, ka nenotiek cīņa ar uzbrūkošajiem graustiem, no otras - ir izvēlēts visekonomiskākais iespējamais scenārijs. Kamēr nav darbinieku, priekšnieki var rakstīt uzstādījumus, koncepcijas, paradigmas un redzējumus. Ak, piedodiet, rakstīt nevar. Tas piekristu sekretārēm. Priekšnieki var par koncepcijām domāt. Savukārt galvenais speciālists var veikt izskaidrošanas darbu… līdz brīdim, kad iestāsies labāki laiki.
Tā kā mūsu saruna rit savstarpējā uzticībā un sapratnē, varam pačukstēt, ka Rīgas Īpašuma departamentā paredzēts veidot vēl vienu pārvaldi, kuras uzdevums būšot nodrošināt, kontrolēt un piedzīt. Vairāk netiek atklāts. Darbinieku saraksts tipisks - pārvaldes priekšnieks ar Ls 1557 un nodaļas vadītājs ar Ls 1031 pabalstu mēnesī. Skaidrs, ka ne pārvaldē, ne nodaļā darbinieku pagaidām nav.
Pareizais viedoklis - tā būs īpaši slepena X cilvēku struktūra, kura izveidota legālās zālītes un krutkas tirgotavu sakārtošanai. Tur pagaidām gauži nesokas. Pilnīgi neko nevarot izdomāt, kā tās sērgas ierobežot. Nekas jau praktiski nemainīsies arī pēc tam, bet būs ielikts lielisks pamats tālākiem naudas prasījumiem. Pārvalde nodibināta, priekšnieks nominēts, iepirkts noteikts daudzums «mantas» - lai zinātu, kā izskatās, un saprastu, kā darbojas.
Pārējais - kad veidos jau aiznākamā gada budžetu. Tikai zivis rij visu uzreiz. Un nonāk uz cepešpannas.