«Galvenais vilcējs turpinās būt privātais patēriņš, kas būs pakārtots iedzīvotāju noskaņojumam. To savukārt ietekmēs ģeopolitiskie un iekšzemes politikas notikumi. Piezemēta aktivitāte būs vērojama investīcijās uzņēmējdarbībā. Aktivitātes kāpums sagaidāms ES fondu ietekmē, visdrīzāk nākamgad, tomēr ārējās nenoteiktības dēļ straujš kāpums nav gaidāms,» situāciju raksturo SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.
Šogad augustā salīdzinājumā ar augustu pērn mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājās par 3,9%. Pārtikas preču grupā tas pieauga par 3,4%, bet nepārtikas preču grupā - par 4,2%, vēsta Centrālā statistikas pārvalde. Savukārt, salīdzinot ar jūliju, augustā mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums samazinājās par 0,2%.
«Šī gada otrajā ceturksnī salīdzināmajās cenās privātais galapatēriņš audzis par 2,3%. Tā kā atalgojuma līmenis šogad pirmajos divos ceturkšņos pieaudzis daudz straujāk, var secināt, ka vai nu iedzīvotāji sākuši aktīvāk veidot uzkrājumus, vai arī, palielinoties minimālajai algai, legalizējusies daļa no iedzīvotāju ienākumiem,» skaidro Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs.
D. Gašpuitis pieļauj, ka «nākamajai valdībai nāksies veicināt dažādu fondu apguvi un gādāt par patērētāju un uzņēmēju noskaņojumu. Tas nozīmē nemētāties ar nepārdomātiem paziņojumiem, bet pieķerties daudzu fundamentālu, bet iesīkstējušu problēmu atrisināšanai.»
Jaunās valdības uzdevumi būs arī palīdzēt uzņēmējiem eksporta tirgu apguvē un virzīt reformu tieslietu jomā, uzsver SEB bankas ekonomists.